Baki ŞİMŞEK Bütçe Görüşmelerinde KPSS’siz personel alımlarına dikkat çekti

Baki ŞİMŞEK Bütçe Görüşmelerinde KPSS’siz personel alımlarına dikkat çekti

Plan ve Bütçe komisyonunda 2017 bütçesinin görüşmeleri sürüyor. Personel alımları ve KPSS konusu da milletvekilleri tarafından dile getirilmektedir.

 Mersin Milletvekili Baki ŞİMŞEK de KPSS’siz personel alımlarına dikkat çekerek alımların 80 milyonun kucaklaması gerektiğini ifade etti.

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin Milletvekili) –Sayın Başkanım, Sayın Bakanım; öncelikle, zor bir dönemde görev aldınız, başarılar diliyorum. 15 Temmuzda Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı darbe girişimiyle karşı karşıya kalındı, bu milletin tankıyla, topuyla milletin evlatlarına kurşun sıkıldı. Türk milletinin tamamı -siyasi görüşünü bir tarafa bırakarak meydanlara indi ve darbecilere karşı direndi, cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıktı. Tabii, bu sürece gelirken yaşananları da bir gözden geçirmenizi istiyoruz.

On beş yılın hesabını sizden sormak istemiyoruz ama sizin on beş yıldır bu olayların yaşanmasında hatası olanlardan hesap sormanızı bekliyoruz. Bir çözüm süreci yaşandı. Çözüm süreci içerisinde, o günün şartlarında biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak hep dile getirdik Habur’da yaşananları, Oslo’da yaşananları, İmralı’da yaşananları. “7 çarpı 9 eşittir 63 Akil Adam” dediniz, biz akılsızlar dedik. Şehitler Hakkâri’den, Diyarbakır’dan gelirken akılsızlar Kayseri’ye, Sivas’a, Yozgat’a gönderildi, oradaki insanlar ikna edilmeye çalışıldı. Türkiye bu günleri yaşadı. O günlerin sonunda 15 Temmuzdan bu tarafa daha samimi bir mücadelenin yapıldığını görmekteyiz. Bu mücadelede de, terörle mücadelede ve dış politikada Milliyetçi Hareket Partisi olarak her zaman olduğu gibi yine Hükûmetin arkasında olmaya devam edeceğiz. Tabii, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurumsal yapıyı oluşturması gerekiyor, yoksa hep bunları tartışırız, burada konuşuruz, yine aynı şeyler yaşanmaya devam eder.

KPSS’yi kaldırılıyor, personel alıyor, devletin birçok kurumuna “KPSS iptal.” diyoruz. Bir insan üniversiteyi bitiriyor, üniversiteyi bitirdikten sonra aylarca çalışıyor, KPSS sınavına giriyor ve bu sınavdan yüksek bir not alıyor, daha sonra on dakikalık bir mülakatla bunun hayatını karartabiliyoruz. Devletin birçok kurumuna taşeron ve sözleşmeli eleman alıyorsunuz ve bunların birçoğu AKP teşkilatlarından giden listelere göre yapılıyor. Bu şekilde, toplumun tamamını kucaklamamız mümkün değil. Bu noktada piyasada, vatandaşlarımızda ciddi şekilde tereddütler var.

Mersin’de şehir hastanesi yapılıyor, şehir hastanesine girmek için vatandaşlar bizi arıyorlar, biz diyoruz ki: Bir şey yapamıyoruz. Diğer kamu kurumlarına, Ormana, Millî Eğitime eleman alımı yapılıyor, bunların şeffaf bir şekilde yapılmasını istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanı olarak samimiyetle sizden bunu istiyoruz. Bunu Bakanlar Kurulunda gündeme getirmenizi, İŞKUR’a başvuran ne kadar insan varsa bunların içerisinden kura mı çekersiniz, noter huzurunda mı yaparsınız, ciddi bir liyakat mı yaparsınız, 80 milyonun bakanı olmanızı bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’n in bütün vatandaşlarının eşit şartlarda devletin her türlü imkânından faydalanmasını bekliyoruz.

Kamupersoneli.net | Ankara

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler