Alexa
11 Mayıs 2016 Çarşamba 11:01
Danıştay 12.Daire Başkanlığı'ndan KPSS 2015 Sınav Sonucu Kararı
Danıştay 12.Daire Başkanlığı'ndan KPSS 2015 Sınav Sonucu Kararı Danıştay KPSS-A Sınav sonucuna itiraz eden bir adayın yeniden değerlendirme isteminin reddedilmesinin hukuka uygun olduğu kararını verdi. 2015 Yılında KPSS heyecanı yaşayan bir adayın, doğru cevapları işaretlediği cevap kağıtlarının yeniden incelenmesi için Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 'ye başvuruda bulunmuş. ÖSYM taraınfna optik okuyucuda hata olup olmadığının yanı sıra ayrıca bir idare incelemesi yapılmış ve adaya herhangi bir hata olmadığı bildirilmişti.


2015 KPSS'ye giren aday, ÖSYM'nin söz konusu cevabını dava etmiş, Mahkeme tarafından ÖSYM'den cevap anahtarları ve davayı açan adayın işaretlediği cevap kağıtları talep edilmiş ve gelen belgelerde herhangi bir hata olup olmadığı incelenmiş. Mahkeme tarafından verilen cevabın hukuka uygun olduğu kararı verilmiş Karar danıştay tarafından onaylanmış.

Danıştay Kararı

Danıştay 12. Daire Başkanlığı 
2016/3039 E. 
2016/2064 K.

İstemin Özeti : Davacı tarafından, 04.07.2015 tarihinde girmiş olduğu ve 28.07.2015 tarihinde ilan edilen KPSS A grubu ve öğretmenlik sınav sonucunun yeniden değerlendirilmesi istemiyle yaptığı 31.07.2015 başvurusunun reddine ilişkin 03.08.2015 tarihli işlemin iptali istemiyle açılan davada; davalı idare tarafından ara kararı üzerine gönderilen davacıya ait sınav evraklarının incelenmesinden, davacıya verilen soru kitapçıklarının kodları ile davacının cevap anahtarına kendisi tarafından işaretlenen soru kitapçığı kodlarının uyuştuğu ve davacıya verilen soru kitapçıklarındaki sorulara ait cevap anahtarları ile davacının işaretlediği cevap kağıtları ve cevap anahtarları arasında bir uyumsuzluk olmadığı, kılavuz gereği cevap kağıtlarının optik okuyucu tarafından okunması yanında davacının itirazı üzerine davalı idarece yapılan incelemede maddi bir hatanın tespit edilememesi karşısında dava konusu işlemde hukuka aykırılık görülmediği gerekçesiyle davanın reddi yolunda Ankara 17. İdare Mahkemesince verilen 18/09/2015 tarihli ve E:2015/2224, K:2015/1300 sayılı kararın temyizen incelenerek bozulması istenilmektedir.

Savunmanın Özeti : İstemin reddi gerektiği savunulmaktadır.

Danıştay Tetkik Hakimi Düşüncesi : Temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanması gerektiği düşünülmektedir.


TÜRK MİLLETİ ADINA

Karar veren Danıştay Onikinci Dairesince 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20/B maddesi uyarınca işin gereği görüşüldü:
İdare ve vergi mahkemeleri tarafından verilen kararların temyiz yolu ile incelenerek bozulabilmeleri 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 49. maddesinde belirtilen nedenlerden birinin bulunması halinde mümkündür. İdare mahkemesince verilen karar ve dayandığı gerekçe, hukuk ve usule uygun olup bozulmasını gerektirecek bir sebep de bulunmadığından temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına, temyiz giderlerinin istemde bulunan üzerinde bırakılmasına, 2577 sayılı Kanunun 20/B maddesi uyarınca kesin olmak üzere 12/04/2016 tarihindeoybirliği ile karar verildi.

Kamu haberleri, gündem haberleri, son dakika haberleri kamupersoneli.net adresinde.

Kamupersoneli.net | Ankara


Son Güncelleme: 11.05.2016 11:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner462