KPSS 2016/2 Tercihleriyle Beraber Kamuya Girişte ve Tüm Memurlara Güvenlik Soruşturması Geldi

30 Ekim'de yayınlanan 676 KHK ile kamuya tüm memur alımlarında güvenlik ve arşiv araştırması yapılacağı kararlaştırılmıştı. Bu uygulama KPSS 2016/2 tercihleriyle resmen başlamış oldu.

KPSS 17.12.2016, 11:44 01.02.2019, 21:36
KPSS 2016/2 Tercihleriyle Beraber Kamuya Girişte ve Tüm Memurlara Güvenlik Soruşturması Geldi

  2016 yılının son, 2016 KPSS puanıyla da ilk merkezi yerleştirme için tercihler 21 Aralık'ta verilmeye başlanılacak. 30 Aralık'ta bitecek tercih işlemlerinde artık tüm kadrolarda 7225 kodu (Güvenlik Tahkikatının Olumlu Sonuçlanması) şartı da yer almaktadır.  

Şuan itibariyle kamuya girişlerde ve mevcut personel kadrosundaki görevlilere güvenlik soruşturması uygulanarak, terör örgütleri, FETÖ ya da diğer ulusal tehlikerle bağlantısı olup olmadığına bakılacak.

İlgili Haber:KPSS TERCİH ROBOTU VE KADROLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

Adım Adım KPSS Tercihleri Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Güvenlik Soruşturmasında Neler Araştırılır?

Kamu kurumlarına atananlarla ilgili olarak; kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı, ahlaki durumu, yabancılar ile ilgilisinin ve sır saklama yeteneğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesi yapılır. 60 gün içinde soruşturma tamamlanır. Söz konusu araştırmada kimlik kontrolü, kimlik kayıtlarının doğruluk derecesi, uyrukluğu, geçmişte yabancı bir devletin uyrukluğuna girip girmediği, şeref ve haysiyetini ihlal edecek ve görevine yansıyacak şekilde kumara, uyuşturucuya, içkiye, paraya ve aşırı bir şekilde menfaatine düşkün olup olmadığı, ahlak ve adaba aykırı davranıp davranmadığı, sır saklama yeteneğinin olup olmadığı da araştırılmaktadır.

Güvenlik Soruşturmasını Tüm Kurumlar Yapacak

KPSS 2016/2 Tercihleri ile başlayan bu uygulama, bundan sonraki dönemde tüm kurumlara alınacak personellerin işe başlatılmadan önce güvenlik soruşturmasından daha sıkı şekilde geçirilecek. Özellikle terör bağlantısı olan kişiler, kamuya kesinlikle alınmayacak. Mevcut memurlar da kurum bazında soruşturmadan geçirilecek. Terör bağlantısı olan memurlar işten atılacaktır. Valilikler ve Emniyet mevcut memurlarla ilgili araştırma ve soruşturmalarına devam edecektir.
 


 


Yorumlar (5)
BERFİN 3 yıl önce
sanki kadro çokmuş gibi birde ekstra zorluklar çıkartılıyor topu topu 2000 kadro yahu
Hilal 3 yıl önce
Şimdiye kadar olmadığı hata zaten
Yasin 3 yıl önce
Hayırlısı Allahtan
sezin 3 yıl önce
tercih yapanın ya da atanan kişinin güvenlik sorusturması yapılırken evli olduğu kişinin sicil kaydı etkiler mi
Sezin 3 yıl önce
Evet sezin etkiler