KPSS-A Grubu Atamalarında Yaş Sınırı Kaldırılmalıdır

KPSS A grubuna giren adaylar, KPSS B grubunda olduğu gibi yaş sınırının kaldırılmasını talep ediyorlar. A grubu atamalarına, A grubu kadrolarına dair bilinmesi gereken her şey haberimizde...

KPSS 14.03.2017, 17:11 14.03.2017, 17:20
KPSS-A Grubu Atamalarında Yaş Sınırı Kaldırılmalıdır

KPSS A grubu sınavına giren adaylar personel alımlarında yaş şartının kaldırılmasını istiyor. B grubu olarak adlandırdığımız alımlarda yaş şartı yoktur. Öğretmen alımlarında da yaş şartı kaldırılmıştı. Adaylar artık A grubu atamalarında da yaş şartının kaldırılması gerektiğini düşünüyorlar.

A Grubu Kadro Nedir?

Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

A Grubu Kadrolar Nelerdir? Bu Kadrolara Nasıl Atama Yapılır?

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı gibi kadrolardır. KPSS, doğrudan atama yapacak kamu kurum ve kuruluşları için bir seçme sınavı, giriş sınavı yapacak kamu kurum ve kuruluşları için ise bir eleme sınavıdır.

Yönetmelik kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşları, A Grubu Kadrolar için, yönetmeliklerine göre ya sadece KPSS sonuçlarını göz önünde tutarak doğrudan atama yapacaklar ya da KPSS sonuçlarına göre belirleyecekleri belli bir puan üzerinde puan almış adayları çağırarak giriş sınavlarını kendileri yapacaklar ve bu giriş sınavının sonuçlarına göre personel alacaklardır. Adaylar, sınavdan sonra A Grubu Kadrolar için ilan veren kamu kurum ve kuruluşlarına doğrudan başvuracaklardır.

A Grubu Kadrolar için KPSS sonucu ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların, bu kurum ve kuruluşların ilanlarında belirtmiş oldukları koşulları taşımaları gerekir. Kamu kurum ve kuruluşları, A Grubu Kadrolar için, 2017-KPSS'den sonra ayrı bir giriş sınavı yapmayacaklarsa adayların atanma için nasıl başvuracaklarını, giriş sınavı yapacaklarsa başvuruları nasıl alacaklarını, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirtilen şartlar ile kendi özel mevzuatı gereğince arayacakları genel ve özel şartları ve KPSS puan türünü verecekleri ilanlarla duyuracaklardır. Adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarının eleman alımı öncesinde Yönetmelik hükümlerine göre verecekleri ilanlarda geçerli koşulların duyurulacağını göz önünde tutmalıdır.

KAMUPERSONELİ.NET DEĞERLENDİRMESİ: 16 Nisan’daki referandumda milletvekili seçilme yaşını 18’e düşüren madde de yer almaktadır. Çağın gereklerine göre yapılan değişiklik olumludur ancak A grubu kadrolara yapılan atamalarda 35 yaş sınırının kaldırılması da önemli bir değişiklik olacaktır.

KPSS’ye giren adayların sayıca fazla olduğunu, açılan kadroların sınırlı olduğunu düşündüğümüzde zaten bir kadro için KPSS, sözlü sınav ve bazı özel şartlar yer almaktadır. Yaş sınırının artık bir anlamının olmadığını söyleyebiliriz.

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

Yorumlar (17)
Sevgi 3 yıl önce
A ya da B farketmez iyi bir puan almış olmama rağmen 35 yas yüzünden hicbiryere giremiyorum.bosuna mi girdik biz şimdi sınava.?
adsız 3 yıl önce
evet kaldırılmalıdır yada eğtime yaş şartı konsun kökten sorun kalkar
Şahin 3 yıl önce
Kpss a grubu alim l arinda yaş şartinin kaldirilmasini destekliyorum.18 yasinda vekil olunuyorsa 70 yasinda vekil varsa yas sınırı kalksin Artık
bingöllü 2 yıl önce
arkadaslar imkani olan herkes Anayasa mahkemesine başvursun bireysel olarak, bu 35 yaş siniri anayasaya aykiridir.
Elif 2 yıl önce
Yıllardır çabaladık durduk. Emeklerimiz heba oldu. Şimdide yaş sınırı.. Güzel ülkemde bu yasaklar olmamalı. Okumanın yükselmenin yaşımı olur..
hülya 3 yıl önce
Bütün kurumlarda yaş. sınırı kalkmalıdır
Mehmet 3 yıl önce
Aynen katılıyorum bizlerden sınav yaparken hiç para sormuyorlar kazanınca elli dereden su getiriyorlar
Meçhul Bilge 3 yıl önce
Bakın yaş sınırı polis asker kadrolarında düzeltmeler yapilmali diğer kadrolarda kaldırılmalı. Eğer yaş sınırı konulacaksa o zaman EYT de yaş sınırı olmamali. Sosyal devlet kurumsal devlet anlayışında böyle bir şey olamaz. Çünkü devlet Taşerona kadro verince yaş sınırı uygulaması yapılmıyor. Hakkaten bu halka yazık. Devlet açısından çifte standart.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın