Alexa
23 Kasım 2016 Çarşamba 16:04
KPSS Merkezi Yerleştirme ve Atama Süreci Nasıl İşliyor? (Kamu Kurumları, ÖSYM ve DPB)
Merkezi Yerleştirme ve Atama Süreci ile bu süreçte Kurumlara Düşen görevler aşağıda belirtilmiştir.

A) KAMU KURUM VE KURULUŞLARI


* Kamu kurum ve kuruluşları her yıl bütçe kanunuyla kendilerine kendilerine verilen açıktan atama izinleri çerçevesinde hizmet gereklerini dikkate alarak bir personel planlaması yaparlar.
* Bu planlama çerçevesinde ilk defa atama yapılmak istenen kadrolar belirlenir. Bu kadrolar Nitelik Kod Kılavuzunda belirlenen kodlar esas alınarak elektronik ortamda Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

B) DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI (DPB)


* YÖK Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı görüşleri ile yargı kararları çerçevesinde Nitelik Kod Kılavuzunu hazırlar ve gerekli değişiklikleri yapar. Kamu kurum ve kuruluşları, DPB tarafından onaylanan Nitelik Kod Kılavuzu'nda belirtilenler dışında ayrıca özel nitelik belirleyemez.

* Her yılın ocak ayında ÖSYM’nin de görüşü alınmak suretiyle yerleştirme takvimini belirleyip ilan eder.

* Yerleştirme yapılmak üzere kendisine yapılan bildirimleri, Nitelik Kod Kılavuzu'nda yer alan hususlara uygunluk yönünden inceleyerek, gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra ÖSYM Başkanlığına gönderir.

C) ÖSYM BAŞKANLIĞI


* Yerleştirme yapılacak (B) grubu kadrolarının sınıf, unvan, derece ve sayısı ile bu kadrolar için aranacak nitelikleri kapsayan bilgiler, DPB adına ÖSYM tarafından ilan edilir. Bunun için ÖSYM bir tercih kılavuzu hazırlar.
* Adayların tercihlerini alır. Adaylar 30 tercih hakkına sahiptir.
* Adayları (B) grubu kadrolara; KPSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları göz önünde tutmak suretiyle bilgisayar ortamında yerleştirir. Yerleştirme de adayların beyanları esas alınır.
* Yerleştirme işlemini gerçekleştirip sonuçları adaylara, kamu kurumlarına ve Devlet Personel Başkanlığına bildirir.

MERKEZİ YERLEŞTİRME SONRASI ATAMA SÜRECİ NASIL İŞLER?


* Adaylar, yerleştirildikleri kamu kurum ve kuruluşlarına, Tercih Kılavuzu’nda yazılı olan belgeler ve KPSS Sınav Sonuç Belgesi ile birlikte atanmak üzere süresi içinde başvururlar.
* Kamu kurum ve kuruluşları, atamaya yetkili amirin onayı ile beş kişiden oluşan bir sınav değerlendirme komisyonu kurar. Bu komisyon, atanmak üzere bildirilen adayları, aranılan nitelikler yönünden inceleyerek, nitelikleri uyanların atamalarının yapılmasını teklif eder.
* Adaylar herhangi bir sınav veya mülakat yapılmaksızın, ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanır. Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmaz. (ilgli haber için tıklayınız)

* Merkezi yerleştirmede herhangi bir tercihine yerleşen adaylar, göreve başlamasalar dahi, merkezi yerleştirme kapsamında bulunan kurumların personel alımlarına aynı sınav sonucu ile başvuruda bulunamazlar.

2016 KPSS Puanına göre Lise Önlisans ve Lisans düzeyinde ilk merkezi yerleştirme Aralık ayında ÖSYM tarafından yapılacak. Tercih kılavuzunda belirtilen kadroları Tüm Kamu Kurum ve Kuruşları 8 Ağustos- 18 Kasım 2016 tarihleri arasında Devlet Personel Başkanlığı (DPB) 'na bildirdiler. Devlet Personel Başkanlığı bu talepleri topladıktan sonra , 2 Aralık 2016 tarinde ÖSYM 'ye tercih kılavuzunu gönderecektir. ÖSYM Başkanlığı ise 21 Aralık - 30 Aralık 2016 tarihleri arasında Merkezi Yerleştirme için 2016 KPSS'ye giren Lise, Önlisans ve Lisans düzeyindeki milyonlarca adaydan tercih alacaktır. 

Android uygulamamızı indirmek için>> TIKLAYINIZ.
iOS uygulamamızı indirmek için>> 
TIKLAYINIZ.
Kamupersoneli.net | Ankara
Son Güncelleme: 23.11.2016 16:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 11 ay önce

atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmaz. bu durum zaten kadroların ölü doğmasına neden oluyor ösym artık bunun önlemini almalı başvuru esnasında engellenmeli atanma hakkı kazandıktan sonra değil.

banner501

banner493