KPSS Tercihi Yapacak Adaylar Dikkat! Bu Belge ve Sertifikalara Sahip Olanlar Daha Şanslı

2016 yılına ait KPSS Lisans, Önlisans ve Lise sınavlarına ait yerleştirmeler , bilindiği gibi 21 Aralık - 30 Aralık 2016 tarihleri arasında ÖSYM tarafından yapılacaktır. Tercihlerin başlamasına bir ay kala sizleri diğer adaylardan bir adım öne çıkartacak, çok önemli olan bir konuyu dile getirmek istiyoruz.

KPSS 23.11.2016, 10:42 06.12.2016, 14:56
KPSS Tercihi Yapacak Adaylar Dikkat! Bu Belge ve Sertifikalara Sahip Olanlar Daha Şanslı
 Önümüzde ki ay başlayacak olan tercihlerde, çoğu kadro pozisyonlarını tercih edebilmeniz  için bazı belgelere sahip olmanız istenir. Kamupersoneli.net olarak size tavsiyemiz bu belgeleri ve daha fazlasını tercih sürecine kadar temin etmenizdir. Çünkü bu belge ve sertifikalar tercihlerde sizi binlerce adayın bir adım önüne geçirecektir. 

KPSS 2016/2 Tercihleri öncesinde hangi belgeler sizi avantajlı duruma getirir?

1-)Bilgisayar Sertifikası:
Çoğu kadro alımında istenen olmazsa olmaz bir sertifikadır.. Örgün eğitim yoluyla üniversitelerde bilgisayar dersi alan ve transkript ile bunu ispatlayan adaylardan bu belge istenmeyecektir. Açıköğretimde görülen bilgisayar dersi ise sertifika yerine geçmiyor. Burada hangi not ile geçtiğinizin, kaç saat aldığınızın bir önemi yoktur. Onun dışında bu sertifika “MEB onaylı” olarak istenmektedir.

2-)Sürücü Belgesi:
Şoförlük kadrosu dışındaki kadroların bazılarında da ehliyet şartı aranmaktadır. Başvuru şartları arasında “B SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ SAHİBİ OLMAK” niteliği aranan kadroları, “C”, “D” ve “E” sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar da tercih edebileceklerdir. Kimi kadrolarda ise “En az 5 yıllık ehliyet sahibi olmak” ifadesi de yer alır. Yani tecrübe de bir nevi önem kazanıyor.

3-)Yabancı Dil Belgesi:
Ortaöğretimde İngilizce hazırlık sınıfında ders gören, yabancı dille eğitim yapan üniversitelerden mezun olanlar bu belgeye sahip olarak değerlendirilecektir. Özellikle, elinde yds puanı olanların tercih edeceği kadroların niteliği ve kalitesi artacaktır.

4-)Bonservisler:
Bazı kadrolar için aranan özelliklerde “şu bonservise sahip olmak” ibaresi yer alır.
“Bonservis” ifadesi geçen tüm kodlar için, adayın bonservis istenen alanda herhangi bir süre koşuluna tabi olmaksızın özel sektörde çalışmış olması ve bunun ilgili firma tarafından onaylanarak  belgelenmiş olması gerekmektedir. Örneğin, aşçı bonservisi için, adayın daha önce süresi önemsiz olmak üzere restaurant, otel, fabrika vb aşçılık mesleğinin icra edilebileceği yerlerde çalıştığının ilgili yer tarafından belgelenmesi  yeterlidir. ( MEB onaylı özel bir kurstan ilgili alandan sertifika sahibi olmak ya da öğrenim hayatının herhangi bir döneminde ilgili alandan ders aldığını gösteren transkript, karne vb. belgeler bu kod kapsamında değildir.)

Bunlar dışında açıklanacak olan kılavuzda “belgelemek” ifadesi yer alır. Yani “Şu programı bildiğini belgelemek” der. Onu da şöyle açıklayalım:

-M.E.B. Onaylı bir sertifika/belgeye sahip olmak ( Halk Eğitim Kurumlarında görülen eğitim sonucu verilen sertifika veya öğrenim hayatının herhangi bir döneminde ders saati, geçme notu ve dönem sayısı önemsiz olmak üzere ilgili alandan ders alındığını gösteren transkript, karne vb belgelere sahip olmak).

-M.E.B. onaylı olsun veya olmasın alınan ders saati önemsiz olmak üzere ilgili alanda sertifika veren herhangi bir özel kurs/dershaneden sertifika almış olmak.

-Süresi önemsiz olmak üzere herhangi bir özel sektör kuruluşunda bu alanda çalışmış olduğunu  gösteren bir belgeye sahip olmak.koşullarından herhangi birini sağlayan adaylar bu kodların yer aldığı kadro ve pozisyonları tercih edebilirler.  Yani istenen kadroyu “belgelemiş” sayılırlar.    

Elinizde ne kadar fazla belge olursa o kadar avantajlı duruma geçersiniz. Kaloriferci, aşçı belgesi gibi belgeler genelde çoğu kişide bulunmaz. O yüzden ücretsiz olarak meslek edindirme kurslarından alacağınız ve MEB onayına sahip olacak bu belgeleri elinizde bulundurmanız, tercih sürecine kadar temin etmeniz avantajınıza olacaktır. Zaten kısıtlı bir kadro alımı olacağı için kamupersoneli.net olarak sizlere verdiğimiz bu önerileri mutlaka dinleyiniz ve biranönce temin etmeye çalışınız.

Kamupersoneli.net - Özel HaberYorumlar (34)
Melisa 3 yıl önce
teşekkürler bilgilendirme için
makel 3 yıl önce
ben makine mühendisiyim bilgisayar programlama,bilg. destekli tasarım gibi 5 tane bilg. ilgili ders gördüm benimde bilgisayar sertifikası almama gerek var mı ?
izmirli 3 yıl önce
yuh be kardeşim muhendis olmuşsun ama boşuna daha okuduğunu anlamayan bir sürü mühendis var gerçi senin gibi neyse cümlende ne demişsin bilgisayar destekli tasarım vs..5 tane sertifikam var diye yani ne demek bilgisayar destekli tasarım gibi sertifika istediklerinde almana gerek yok ama örneğin bilgisayar işletmenliği,bilgisayarlı ön muhasebe gibi isterseler sertifika alacaksın demek...
CaaN 3 yıl önce
Yok Kardes Yeterli Belgeye Gerek Yok
Dilek dilek 3 yıl önce
Benim ehliyeti m de var bilgisayar.yaşlı engelli bakım sertifikaları var
Ahmet 3 yıl önce
Bilgisayar sertifikası ile bilgisayar işletmeni sertifikası aynı mı oluyor tercih yapılırken bilen var mı ? Benim bilgisayar sertifikam var ama tercihlerde bilgisayar işletmeni olarak istiyor. Bilen varsa yazsın lütfen.Teşekkürler...

İkiside aynı şey sertifikada işletmen diye geçer
fatıma 3 yıl önce
bilişim teknolojileri web tasarım mezunuyum (lise) iş yeri açma belgem var bilgisayar işletmenliğini KPSS de tercih edebilir miyim?
ela01 3 yıl önce
Peki bu belgelerin oldugunu nerede belirtecegiz?
Caner 3 yıl önce
Atanırsanız kurum sizden bu belgeleri isteyecektir
seda 3 yıl önce
Örneğin bi tıbbi sekreter bilgisayar ve daktilo dersleri başta olmak üzere eğitim görüyor bunu ne ile ispatlicaz illaki transkript sartmi
CaaN 3 yıl önce
Diploman Yetiyor :)
Gülay 3 yıl önce
Merhaba, halkla iliskiler seminerine katildim katilim belgesi verildi bu katilim belgesini kullanabiliyor muyum acaba
CaaN 3 yıl önce
Referans Olarak Göstere Bilirsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın