KPSS Tercihleri İçin Kritik Hafta Başlıyor ! Bu Belgelere Sahip Olanlar Tercihlerde Bir Adım Önde

KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Devlet Personel Başkanlığının açıkladığı kadrolar için tercihler alınacak. Tercihlerin nasıl yapılacağına ilişkin kılavuzun açıklanması için kritik hafta başlıyor. Ayrıca tercihlerde bir adım önde olmanızı sağlayacak belgeleri de okuyucularımızla paylaşıyoruz..

KPSS 02.12.2018, 15:37
KPSS Tercihleri İçin Kritik Hafta Başlıyor ! Bu Belgelere Sahip Olanlar Tercihlerde Bir Adım Önde

Gerçekleştirilen tüm Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından KPSS merkezi atama tercihleri için geri sayım başladı. ,

KRİTİK HAFTA BAŞLIYOR

Bu hafta içinde KPSS tercihlerine ilişkin Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından kılavuz yayımlanacak. Bu kıvuz ile adayların tercihlerini nasıl yapacakları açıklanacak. 

Bunun ardından Devlet Personel Başkanlığı tarafından kamu kurum ve kuruluşları için kadro dağılımı yayımlanacak ve ardından tercih robotu yayımlanacaktır. Bu kılavuzların yayımlanması ile 11 Aralık'ta KPSS merkezi atama tercihleri başlayacak ve 20 Aralık'a kadar devam edecektir.

YAŞ ŞARTI BULUNMUYOR

KPSS'ye lise, ön lisans ve lisans düzeyinden katılmış ve puanı hesaplanmış olan adaylar tercih yapabileceklerdir. Ayrıca bu tercihler yaş şartı bulunmadığında KPSS puanı hesaplanan tüm adaylar tercih yapabileceklerdir. 

Tüm bunların yanı sıra tercihlerde diğer adaylardan bir adım önde olmanızı sağlayacak belgeleri de kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz. İşte avantaj sağlayacak belgeler:

1-) BİLGİSAYAR SERTFİKASI:

Çoğu kadro alımında istenen olmazsa olmaz bir sertifikadır.. Örgün eğitim yoluyla üniversitelerde bilgisayar dersi alan ve transkript ile bunu ispatlayan adaylardan bu belge istenmeyecektir. Açıköğretimde görülen bilgisayar dersi ise sertifika yerine geçmiyor. Burada hangi not ile geçtiğinizin, kaç saat aldığınızın bir önemi yoktur. Onun dışında bu sertifika “MEB onaylı” olarak istenmektedir.

2-) SÜRÜCÜ BELGESİ:

Şoförlük kadrosu dışındaki kadroların bazılarında da ehliyet şartı aranmaktadır. Başvuru şartları arasında “B SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ SAHİBİ OLMAK” niteliği aranan kadroları, “C”, “D” ve “E” sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar da tercih edebileceklerdir. Kimi kadrolarda ise “En az 5 yıllık ehliyet sahibi olmak” ifadesi de yer alır. Yani tecrübe de bir nevi önem kazanıyor.

3-) YABANCI DİL BELGESİ:

Ortaöğretimde İngilizce hazırlık sınıfında ders gören, yabancı dille eğitim yapan üniversitelerden mezun olanlar bu belgeye sahip olarak değerlendirilecektir. Özellikle, elinde YDS puanı olanların tercih edeceği kadroların niteliği ve kalitesi artacaktır.

4-) BONSERVİSLER:

Bazı kadrolar için aranan özelliklerde “şu bonservise sahip olmak” ibaresi yer alır.

“Bonservis” ifadesi geçen tüm kodlar için, adayın bonservis istenen alanda herhangi bir süre koşuluna tabi olmaksızın özel sektörde çalışmış olması ve bunun ilgili firma tarafından onaylanarak  belgelenmiş olması gerekmektedir. Örneğin, aşçı bonservisi için, adayın daha önce süresi www.kamupersoneli.net önemsiz olmak üzere restoran, otel, fabrika vb aşçılık mesleğinin icra edilebileceği yerlerde çalıştığının ilgili yer tarafından belgelenmesi  yeterlidir. ( MEB onaylı özel bir kurstan ilgili alandan sertifika sahibi olmak ya da öğrenim hayatının herhangi bir döneminde ilgili alandan ders aldığını gösteren transkript, karne vb. belgeler bu kod kapsamında değildir.)

Bunlar dışında açıklanacak olan kılavuzda “belgelemek” ifadesi yer alır. Yani “Şu programı bildiğini belgelemek” der. Onu da şöyle açıklayalım:

- M.E.B. Onaylı bir sertifika/belgeye sahip olmak ( Halk Eğitim Kurumlarında görülen eğitim sonucu verilen sertifika veya öğrenim hayatının herhangi bir döneminde ders saati, geçme notu ve dönem sayısı önemsiz olmak üzere ilgili alandan ders alındığını gösteren transkript, karne vb belgelere sahip olmak).

- M.E.B. onaylı olsun veya olmasın alınan ders saati önemsiz olmak üzere ilgili alanda sertifika veren herhangi bir özel kurs/dershaneden sertifika almış olmak.

- Süresi önemsiz olmak üzere herhangi bir özel sektör kuruluşunda bu alanda çalışmış olduğunu  gösteren bir belgeye sahip olmak koşullarından herhangi birini sağlayan adaylar bu kodların yer aldığı kadro ve pozisyonları tercih edebilirler.  Yani istenen kadroyu “belgelemiş” sayılırlar.    

Elinizde ne kadar fazla belge olursa o kadar avantajlı duruma geçersiniz. Kaloriferci, aşçı belgesi gibi belgeler genelde çoğu kişide bulunmaz. O yüzden ücretsiz olarak meslek edindirme kurslarından alacağınız ve MEB onayına sahip olacak bu belgeleri elinizde bulundurmanız, tercih sürecine kadar temin etmeniz avantajınıza olacaktır. Zaten kısıtlı bir kadro alımı olacağı için kamupersoneli.net olarak sizlere verdiğimiz bu önerileri mutlaka dinleyiniz ve biran önce temin etmeye çalışınız.

NOT: Yukarıda belirttiğimiz bu belgelere tercihlerin son günü olan 5 Temmuz 2018 tarihine kadar sahip olmanız gerekmektedir.

ÖZEL HABER

Yorumlar (0)