KPSS tercihlerinde alan dışı tercih yapabilir miyim?

KPSS oturumlarının hepsi tamamlandı ve KPSS ortaöğretim sonuçlarının açıklanmasıyla 21-30 Aralık tarihleri arasında KPSS yerleştirme tercihleri yapılacak.

KPSS 27.11.2016, 09:30 27.11.2016, 09:50
KPSS tercihlerinde alan dışı tercih yapabilir miyim?

Kamu kurum ve kuruluşlarına yerleşebilmek için milyonlarca aday Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girdi. Lisans ve önlisans sonuçları açıklandı ve adaylar puanlarına kavuştu. Şimdi ise KPSS ortaöğretim oturumuna katılan 3,5 milyon memur adayı sonuçların açıklanmasını bekliyor.


KPSS ORTAÖĞRETİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


KPSS ortaöğretim oturumu 20 Kasım 2016 Pazar günü tüm Türkiye'de ÖSYM tarafından gerçekleştirilmişti. Adaylara Genel Kültür kısmından 60, Genel Yetenek kısmından da 60 soru verilmiş ve 120 dakika süre tanınmıştı. Sınav sorunsuz bir şekilde tamamlanmış ve adaylar ter dökmüştü. Gözler ÖSYM sonuç sorgulama sistemine çevrildi. Herkes KPSS lise/ortaöğretim sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Kamupersoneli.net olarak KPSS sonuçlarının Aralık ayının 3. haftasına kadar açıklanmasını bekliyoruz. Çünkü ÖSYM tarafından merkezi atama tercihleri alınacak.


KPSS'DE ALAN DIŞI TERCİH YAPABİLİR MİYİM?


KPSS'de alan dışı tercih yapmanız mümkündür. Fakat alan dışından kastımız şu şekilde; Örneğin KPSS'den 75 puan aldınız ve çeşitli devlet kurumları itfaiye eri, hizmetli, zabıta, bilgisayar işletmeni ve düz memurluk (büro personeli) kadrolarına alım yapacak. Bu alanları tercih edebilirsiniz. Nitelik kodları sadece bayan ve erkek olma şartlarını istiyor. Fakat sağlık meslek lisesi mezunu birisi, elektrik tenisyeni kadrolarına tercih yapamaz.

KPSS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?


KPSS tercihlerinizde ÖSYM tarafından 21 Aralık'ta yayınlanacak olan kılavuzu detaylı olarak incelemeniz gerekmektedir. Mezun olduğunuz lisenin nitelik koduyla tercih edilebilecek tüm kadrolar ÖSYM tercih işlemleri sayfasından nitelik kodunu yapıştırarak iller ve alım yapılacak kadrolar görüntülenebilmektedir. Kamupersoneli.net olarak KPSS tercihleri yapılırken forumlarımızdan 7/24 olarak siz değerli okurlarımıza destek vereceğimizi belirtmek isteriz.


KPSS'DE BARAJ PUANI KAÇ - BARAJ PUANI VAR MI?


KPSS'de baraj puanı bulunmuyor. Merkezi atamalarda bir kadroyu en yüksek puanla tercih eden aday atanıyor. Örnek olarak 60 puanınız var diyelim ve bir de kadro bulunuyor, bu kadroyu kimse tercih etmediyse siz tercih ederseniz atanırsınız. KPSS baraj puanı kaç diye merak eden adaylar tüm sorularını yorum olarak gönderebilirler.
Yorumlar (30)
uğur 3 yıl önce
Merhaba önlisans dan girenlerde alan dışı tercih yapabiliyormu ??
Aysegul Kaplan 3 yıl önce
Ben halkla iliskiler onlisans mezunuyum 69 puan aldim bolum olarak atanma imkanim var mi
Naciye 3 yıl önce
Büro yönetimi ve yönetici asistaligi mezunuyum bilgisayar sertifikam ehliyetim var buanim 66 sizcenereleri yazmaliyim bolumumden baska yerleri tercih etme hakkina sahipmiyim ?
Fikriyr armağan 3 yıl önce
Benim puanım. 76. Önlisans bilgisayar nasıl bir tercih yapmalıyım.
sümeyye mert 3 yıl önce
ben özel güvenlik ve koruma önlisans mezunuyum 69 puanım var napabilirim şansım nedir
Ömer 3 yıl önce
Kpss baraj puanı 70 diyorlar doğru mu ?
serkan emirzeoglu 3 yıl önce
yak 2016 kpss önlisans tercihleri nezaman yapılıcak bilen yokmu bi bakıyorum 23 kasımda son diyolar bi bakıyorum aralıkda başlıcak diyolar kafayı yicem
serkan emirzeoğlu 3 yıl önce
önlisans tercihlerini nezaman yapıcaz birisi 23 kasım son diyor birisi aralıkda başlıcak diyor ben birşey anlamadım yardımcı olun be
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın