KPSS tercihlerinde hizmetli kadrosu için önlisans şartı pes dedirtti

ÖSYM tarafından alınan KPSS 2016/2 tercihlerinde yer alan bir hizmetli kadrosu için önlisans mezunu olmak şartı tepkilere yol açtı.

KPSS 25.12.2016, 23:49 26.12.2016, 00:02
KPSS tercihlerinde hizmetli kadrosu için önlisans şartı pes dedirtti
 ÖSYM tarafından alınan KPSS 2016/2 tercihlerinde yer alan bir hizmetli kadrosu için önlisans mezunu olmak şartı tepkilere yol açtı.

Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından tercihler alınmaya başlandı. KPSS 2016/2 tercihleri 21 - 30 Aralık 2016 tarihleri arasında alınıyor. ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan KPSS 2016/2 tercih kılavuzunda yer alan bir kadro herkese pes dedirtti. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi'ne alınacak 'hizmetli' kadrosu için önlisans mezunu olmak şartı herkes tarafından tepkiyle karşılandı. Kılavuzda yer alan 290340001 kod numaralı açık pozisyonda Ankara'da istihdam edilecek hizmetli kadrosunun nitelikler kısmında 'Herhangi bir önlisans programından mezun olmak ve güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması' ibaresi yer aldı.Hizmetli kadrosu için önlisans şartı istenilmesi, sosyal medyada tepkiye neden oldu. Tercih yapmak için sisteme girerek hizmetli kadrosu için bile 2 yıllık üniversite mezuniyeti istenmesi şaşkınlıkla karşılandı. Sosyal medya kullanıcıları, 'Hizmetli veya sıradan bir memur olabilmek için önlisans şartı isteyen devletin milletvekilliği için ilkokul mezuniyetinin yeterli görüldüğü bir ülkede yaşıyorum', 'Güzel Türkiye'mde hizmetli olabilmem için önlisans mezunu olmam gerekiyor' sözleriyle önlisans şartına tepki gösterdi.

Kamupersoneli.net | ANKARA
Yorumlar (4)
Leyla 3 yıl önce
Duz lise mevzunu icin sedece 3 tercih var ...kpssye lise mevzunlarini almayin ...hizmetli icin lisans mevzunu isteniyorsa orta ogretime yer yok demektir bu kandirmaca degilde nedir?
karl 3 yıl önce
Bu halkın hakettiği de tam buydu
Memp 3 yıl önce
Ve ben ona basvurdum
+65465456 3 yıl önce
bende başvurdum...