Alexa

Merkezi Atama Koruma ve Güvenlik Görevlisi Kadrosu Tercih için Özel Şartlar

Merkezi atama için tercih işlemleri başladı ve adaylar tercihlerini yapmaya başladı. Koruma ve Güvenlik Görevlisi Kadrosu özel şartlar neler? Bu pozisyon için kimler başvuruda bulunabilir? İşte detaytlar...

Merkezi Atama Koruma ve Güvenlik Görevlisi Kadrosu Tercih için Özel Şartlar

Merkezi atama için tercih işlemleri başladı ve adaylar tercihlerini yapmaya başladı. Koruma ve Güvenlik Görevlisi Kadrosu özel şartlar neler? Bu pozisyon için kimler başvuruda bulunabilir? İşte detaytlar...

22 Haziran 2016 Çarşamba 11:28
Merkezi Atama Koruma ve Güvenlik Görevlisi Kadrosu Tercih için Özel Şartlar
 KPSS 2016/1 Koruma ve Güvenlik Görevlisi Kadrosu Tercih için Özel Şartlar

KPSS 2016/1 tercih heyecanı başladı. Atama bekleyen adayların dört gözle beklediği gün geldi çattı.

Tercih işlemleri 22 Haziran 2016 ile 1 Temmuz 2016 tarihleri arasında ÖSYM üzerinden yapılabilecek. Tercih ücreti ve diğer ödeme detaylarını barındıran bir içerik hazırlamıştık. -Tercih ücreti ve ödeme yöntemleri ile alakalı haberimiz için lütfen TIKLAYINIZ .

Kadro Sayısı Çok Yetersiz Bulundu

Koruma ve Güvenlik Görevlisi için KPSS 2016/1'de 15 Kadro ayrılmış durumda.Tercihler hakkında her türlü sorunuzu forum.Kamupersoneli.net adresinden diğer adaylar ve forum yöneticileriyle paylaşabilirsiniz.

Forum Sayfası için TIKLAYINIZ

Bu pozisyonlara başvurabilmek için adayların aşağıdaki özel şartları yerine getirebilmesi gerekiyor ; 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’un 10’uncu maddesine göre bu kadro veya pozisyonlarda çalıştırılacak personelde aşağıdaki şartlar aranır:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) Silahsız olarak görev yapacaklar için en az 8 yıllık ilköğretim veya ortaokul, silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.

c) 18 yaşını doldurmuş olmak.

d) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

e) Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.

f) 14’üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak. Aynı Kanunun 11’inci maddesine göre; Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler... hakkında valilikçe güvenlik soruşturması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14’üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Ateşli silah taşımayacak özel güvenlik görevlileri hakkında sadece arşiv araştırması yapılır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Özel güvenlik görevlilerine 5188 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin birinci fıkrasının (k) bendinde belirtilen yetki, zor kullanmanın son aşaması olarak silah kullanma yetkisini de kapsamaktadır.

Silahlı olarak görev yapacak özel güvenlik görevlileri için Kanunda yaş sınırı bulunmamakla birlikte, 6136 sayılı Kanunun Uygulanmasına İlişkin 91/1779 Karar Sayılı Yönetmeliğin 4’üncü maddesinin 1’inci fıkrası hükmü doğrultusunda 21 yaşını doldurmamış olanlara silah taşıma ruhsatı verilemeyeceğinden silahlı görev yapacak özel güvenlik görevlilerinin 21 yaşın üzerinde olması şartı aranacaktır ve kendilerinden 6136 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatı doğrultusunda kamuya ait sağlık kuruluşlarından alınacak “silahlı özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık kurulu raporu istenecektir. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun çerçevesinde, kamu kurum ve kuruluşlarına ait Koruma ve Güvenlik Görevlisi kadro ve pozisyonlarına atanacakların, ÖSYM’ce yerleştirilmelerini müteakip haklarında valiliklerce yapılacak güvenlik soruşturması ya da arşiv araştırması olumlu sonuçlandıktan sonra ilgili kurumlarca atamaları yapılacaktır.

Kamu haberlerinden, Kamu Personeli Haberlerinden, gündem haberlerinden ve çok daha fazlasından anında haberdar olabilmek için kamupersoneli.net'in android uygulamasını cep telefonunuza indirebilirsiniz.Kamupersoneli.net | Ankara
Son Güncelleme: 22.06.2016 11:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner441