Osmanlıda Devletin İkinci Kurucusu Olarak Bilinen İsim KPSS Sorusu Oldu!

KPSS Ortaöğretim/Lise sınavında Tarih dersinde adaylara Osmanlıda devletin ikinci kurucusu olarak bilinen isim soruldu. Yöneltilen soru kapsamında adaylar Osmanlıda devletin ikinci kurucusu olarak bilinen ismi şaşırırlarken,

KPSS 21.11.2016, 10:57 21.11.2016, 11:35
Osmanlıda Devletin İkinci Kurucusu Olarak Bilinen İsim KPSS Sorusu Oldu!
KPSS Ortaöğretim/Lise sınavında Tarih dersi üzerinden adaylara Osmanlı Devletine yönelik bir soru soruldu. Yöneltilen bu soruda, Osman Bey' den sonra Osmanlı Devletinin ikinci kurucusu olarak bilinen bir isim soruldu. Adayları şaşırtan bu soru, aslında birçok aday için son derece kolay bir soruydu. Çünkü sorunun cevabı olan kurucu, Osmanlı' da uzun süre ismi anılan son derece ciddi bir isimdi. Bu isim hakkında yer verilen açıklamalara bakacak olursak:

1413'ten sonra tek padişah olarak hüküm sürdü. Sultan Mehmet Çelebi, Fetret Devrini bitiren ve Osmanlı devletini tekrar eski gücüne kavuşturan sultan olduğundan Osmanlı Devleti'nin 2.kurucusu diye de anılmaktadır.

Tek padişah olarak Sultan Mehmet Çelebi önce, Musa Çelebi tarafından etrafına büyük duvarlar inşa ettirilmiş olan, Edirne Sarayı'nda kaldı. Burada kendini kutlamaya gelen yabancı elçileri kabul etti ve devletin üst kademelerine kendi görüşüne uygun atamalarda bulundu. Şeyh Bedreddin şeyhülislamlıktan atılıp ailesiyle İznik'e sürüldü ve yerine Sünni ulemanın seçtiği bir kişi getirildi. Mihaloğlu Mehmet Bey de Anadolu'ya sürgüne gönderildi. Musa Çelebi tarafından Bizans'dan alınan Selanik ve Konstantinopolis yakınlarındaki bölgeler tekrar Bizans'a geri verildi.

Sonra Anadolu seferine çıktı. Önce yangın ve kuşatmadan kurtulmuş olan devletin birinci başkenti Bursa'ya uğradı. Sonra Ege sahillerine yürüdü. Ayaklanan İzmiroğlu Cüneyd Bey'i sindirerek Ayasoluk (şimdi Selçuk) kalesini aldı. İzmir kalesini orada bulunan Senjan şövalyeleriyle yaptığı görüşmeler sonunda Osmanlı devletine kattı.

Senjan Şövalyelerine Bodrum'da yeni bir kale yapmak için izin verdi. Menteşe Beyliği arazilerinin çoğunu tekrar Osmanlı devletine kattı. 1414 ve 1415'te Göller Bölgesi'ne yöneldi. Karamanoğuları eline geçmiş olan eski Hamitoğulları beyliği şehirlerini (Eğirdir, Akşehir, Beyşehir) ve arazilerini Osmanlı devletine kattı.

Sultan I. Mehmed tarafından yaptırılan Yeşil Camii girişi.


Sonra 1413'te iki yıl önce Bursa'ya yürümüş olan kendi kuzeni olan Karamanoğlu Mehmet Bey üzerine giderek Karamanoğulları ordusuyla Konya Ovası'nda savaştı, onu yendi; Konya'yı kuşattı. Oğlu Mustafa Çelebi ile beraber esir aldı. Yine de onların canlarını bağışladı.

Kuzeni olan Karamanoğlu Mehmet Bey'le bir barış imzaladı. Sonradan Karamanoğlu kurnazlığını göstermek için yapılan karşı propagandalara göre Mehmed Bey barış yemini verirken elini elbisesi içinde sakladığı bir canlı güvercin üzerine koymuş ve sonradan bu kuşu azat ederek yaptığı yemini geçersiz saymış olduğu hikâyesi tarihlere geçmiştir.[1] Bu barışla birlikte Karamanoğlu'na Eskişehir, Kırşehir, Beyşehir, Sivrihisar'ı ve Niğde'yi verip, hilat giydirip, sancak verdi.

KPSS Ortaöğretim/Lise sınavında Tarih dersi üzerinden adaylara yöneltilen bu soru kapsamında, doğru cevabı Mehmet Çelebi olarak işaretleyenler puanı alırlarken; diğerleri için malesef yanlış bir işaretleme olarak kaldı. Adaylara yöneltilen bu soru üzerinden de yanlış cevapların çoğunlukta olduğunu söylemek mümkün.

Tüm sınav haberlerinden, kamuya personel alımlarından, ilanların başvuru bilgilerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için mobil uygulamalarımızı indirebilirsiniz. Ayrıca forumumuzu ziyaret ederek, bilgi ve görüş paylaşımında bulunabilirsiniz.

Kamupersoneli.net | ANKARA
Yorumlar (0)