ÖSYM-Merkezi Atama= Gerginlik, Stres

KPSS 2016/2 tercih sonuçlarının açıklanmaması adaylarda gerginlik yaratıyor ve strese yol açıyor. Adaylar tercih sonuçlarını bekliyor...

KPSS 05.01.2017, 16:30 05.01.2017, 16:44
ÖSYM-Merkezi Atama= Gerginlik, Stres
KPSS 2016/2 merkezi memur yerleştirmesi için tercih bildirimleri 30 Aralık’ta sona ermişti. Tercih bildirip atanmayı umut eden adaylar tercih sonuçlarını beklemektedir.

Sonuç açıklanma tarihi belli olmadığı için adaylarda birtakım gerginlikler oluşabilmektedir. ÖSYM’nin 2017 yılı merkezi atama takvimini açıklarken sonuç açıklama tarihini yayımlaması faydalı olacaktır.

ÖSYM, başlattığı uygulamayla yapmış olduğu sınavların sonuçlarının ne zaman açıklanacağını önceden ilan ederek adayların gergin bekleyişinin önüne geçmişti. Şimdi de ÖSYM’den yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağını önceden ilan etmesini bekliyoruz. KPSS ve EKPSS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağının önceden ilan edilmesiyle memur adaylarının gerginliği de gerçekten azalacaktır.

Sınav Sonuçlarının Tarihi Belli

ÖSYM’nin internet sitesinin sınav takvimi bölümünde sınav zamanı ve başvuru tarihlerinin yanı sıra sonuç açıklama tarihi de verilmektedir. Bu uygulamayla ÖSYM, büyük takdir toplamış ve aynı zamanda sınavlara giren adayların sonuç açıklanma tarihine adapte olmasını sağlamıştır. İnternet medyasında “ne zaman açıklanacak, yarın açıklanabilir” tarzında yoruma dayalı haberler de artık bitmiştir.

YGS, LYS, YDS, KPSS, EKPSS, ALES gibi önemli sınavların sonuç açıklanma tarihlerinin olması adayları rahatlatmıştır. Artık kimse sınav sonuçları ne zaman açıklanacak diye ÖSYM’yi telefonla rahatsız etmiyordur. Gerçekten bu çok başarılı ve güzel uygulamadan herkes memnun olmuştur.

Yerleştirme Sonuçlarının Tarihi Belli Değil

ÖSYM’nin internet sitesinde aynı zamanda yerleştirme takvimi de yer almaktadır. O bölümde yerleştirmelere ilişkin sadece tercih bildirim sürelerine yer verilmiştir. Yerleştirme sonuçlarıyla ilgili belli bir tarih verilmediği için memur ve engelli memur adayları ne zaman atanacağını merak etmektedir. Merkezi yerleştirme sonuçları birçok memur adayı için hayati öneme sahiptir.

ÖSYM, yerleştirme sonuçlarını her seferinde farklı zamanlarda açıklamaktadır. Bazı atama sonuçları 1-2 günde açıklanmışken bazılarının açıklanması 10 günü geçmiştir. ÖSYM’nin yerleştirme sonuçlarının açıklanma tarihini internet sitesinde yayımlamasıyla memur adayları da rahat nefes alacaktır ve adaylar belirtilen tarihe adapte olacaklardır.

*** Sınav sonuç tarihlerini yayımlayan ÖSYM, yerleştirme sonuç tarihlerini de yayımlarsa önemli bir uygulama daha başlatmış olacaktır. Yerleştirme sonuçları için sabit bir zaman dilimi de belirlenebilir. (Örneğin; 5 gün, 7 gün veya 10 gün) Adaylar ona göre beklenti içine girecektir. Gerginlik ve stres bu şekilde önlenebilir.

Zeki KARA/ Kamupersoneli.net - ÖZEL HABERYorumlar (2)
Mehmet 3 yıl önce
Kadrolar ortaöğretim için fiyasko oldu
Eyyupyerdelena 3 yıl önce
ben askere gelmek istiyorum sevinirim