CHP'li vekil İlgezdi tepki gösterdi: Bakanlığın hiçbir şey yapmaması en büyük zulüm!

Levent Üzümcü’nün “Anlatılan Senin Hikayendir” oyununun Artvin’in Hopa’daki Atatürk Ortaokulu’nda sergilenmesinin yasaklanması hakkında açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, sansür konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hiçbir şey yapılmamasına tepki gösterdi. İlgezdi yaptığı açıklamada, "sanata yapılan en büyük zulümdür." ifadesini kullandı.

KÜLTÜR-SANAT 07.11.2019, 21:25
CHP'li vekil İlgezdi tepki gösterdi: Bakanlığın hiçbir şey yapmaması en büyük zulüm!

Hopa Kaymakamlığınca Levent Üzümcü'nün "Anlatılan Senin Hikayendir" adlı tiyatro oyununun yasaklanması üzerine "Sanata sansür zihniyetinin artarak devam etmesi ve buna rağmen Kültür Bakanlığının hiçbir şey yapmaması, sanata yapılan en büyük zulümdür." diyen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, yazılı açıklama yaptı.

SORULARA CEVAP BEKLİYORUZ

Yasak getirilmesine tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, "Hopa Kaymakamlığının söz konusu sansür için kamuoyuna açıkladığı gerekçe de devlet kurumlarına egemen olan bu keyfiyeti göstermektedir. Haklı olarak, Kültür ve Turizm Bakanından şu sorulara cevap bekliyoruz; emniyet müdürü ve kaymakamlar mülki idare ve kolluk görevlerinin yanı sıra kültür ve sanat uzmanı olarak mı görevlendirilmişlerdir? Sanatçıları sansürleyen il ve ilçelerdeki mülki idare amirlerine bu yetkiler hangi kanun ve/veya Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile verilmiştir?"dedi.

ARTIK YETER!

Oyuncular Sendikası da ‘Artık Yeter!’ başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"“Üyemiz oyuncu Levent Üzümcü’nün ‘Anlatılan Senin Hikayendir’ isimli tiyatro oyununun yine yeniden sahnelenmesine izin verilmemiş, oyun Hopa İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından ‘kamu binalarında sergilenmesinin uygun olmayacağı’ gerekçesiyle engellenmiştir. 21. yüzyıl Türkiye’sinde; Valilik, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Belediye vb. kamu kurumları tarafından keyfi biçimde uygulanan Levent Üzümcü gibi bazı muhalif oyuncuları özellikle hedef alan bu ısrarlı ve yıldırıcı engelleri kınıyoruz. Yalnızca oyuncu Levent Üzümcü’yü değil, Hopa tiyatro seyircisinin tiyatro oyunlarına erişimini de engelleyen bu ‘uygun olmama’ gerekçesinin hukuki dayanağını Hopa Kaymakamlığı’na sorduk ve bir yanıt bekliyoruz.

Diğer tüm sansür vakalarında olduğu gibi, yaşanan bu vahim olay da ulusal ve uluslararası hafızayı korumak ve çözüm üretmek için sendikamız tarafından kayıt altına alınmıştır. Keyfi, gizli, açık sansüre karşı alınabilecek tüm önlemleri, bu konudaki ulusal ve uluslararası hukuki çalışmalar, yurt içindeki paydaşlarımız ve yurt dışındaki diğer kardeş örgütlerimiz ile ele almaya ve ivedilikle çözüm üretmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

Yorumlar (0)