banner731

'Çukur' dizisi izleyicilerine kötü haber: Suç duyurusu yapıldı!

Yayınlandığı günden itibaren birçok kişinin takip ettiği Çukur dizisi ile ilgili olarak Avukat Funda Sadıkahmet Alp, yayınlanan bir bölümde avukatlık mesleğinin Çukur dizisinde küçük düşürüldüğünü ve bundan dolayı da avukatlık mesleğinin ayaklar altına alındığını öne sürerek 'Çukur' dizisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

KÜLTÜR-SANAT 31.10.2019, 16:30
'Çukur' dizisi izleyicilerine kötü haber: Suç duyurusu yapıldı!

Türkiye’de binlerce kişi her hafta pazartesi günü yayınlanan Çukur dizisini izliyor. Çukur dizisinin yayınlanmasının ardından bir çok şiddet görüntüsünün yayınlanmasıyla herkesin tepkisini çekmişti.

ÇUKUR DİZİSİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Son olarak Çukur dizisinde yayınlanan bir bölümde avukatlık mesleği ile ilgili olarak küçük düşürücü davranışların yayınlanmasıyla Avukat Funda Sadıkahmet Alp tarafından Bakırköy Adalet Sarayı’na iki sayfalık dilekçe ile suç duyurusunda bulunuldu.

Dilkçede, AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Show), Show TV Haber dışı sorumlu müdürü Semra Tınaztepe ve Ay Yapım hakkında 'hakaret' ve 'halkı kanunlara uymamaya tahrik etmek' suçlarından kamu davası açılması talep edildi.

CUMHURİYET BAYRAMI GÜNÜ YAYINLANAN BÖLÜMDE AVUKATLAR RENCİDE EDİLDİ

Ayrıca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü Show TV’de yayınlanan Çukur dizisinde avukatlık meslek ve itibarını zedeleyici sahneler olduğu belirtilerek bu durumdan Semra Tınaztepe’nin sorumlu olduğu öne sürüldü.

Dilekçece ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Yapımcılığını Ay Yapımın üstlendiği 'Çukur' adlı dizide geçen bir sahnede, avukat rolündeki şahsa karşı şiddet eğilimi ve baskı, tehdit ile ‘Yarın o adamlar çıkacak’ gibi söylemlerle kötü muamele edilmektedir. Avukat rolündeki kişi ise hiç tepki vermeyerek ve konuşmayarak bu baskıya boyun eğmektedir. Seyircinin gözünde normalleştirilen bu hususlar suç teşkil etmektedir.

Çukur dizisi gençlere kötü örnek olmakta, avukatlık mesleğinin zedelenmesine, itibarsızlaşmasına sebep olmaktadır.

Gelecek nesilleri olumsuz etkileyen bu dizide avukatlık mesleğine alenen hakaret edilmekte ve avukatlık mesleği aşağılanmaktadır.

Mesleğimizin onurunu ayaklar altına alan bu sahne ile maalesef akıllarda kalan, avukatlara istediğini yaptırabilecek bir güç gösterisi ve hatta hukuksuz işlere teşvik etmeye çalışma, avukatın yakasından tutup tehdit etmek olmuştur.

Hak arama mücadelemizi avukatlar olarak kanunlar çerçevesinde tüm zorluklara rağmen verirken bu denli itibarsızlaştırılmanın haklı bir açıklaması olamayacağı gibi kabul edilemez.

Birçok meslektaşımız bu hakaret ve tehditlere maruz kalırken, öldürülen meslektaşlarımız gazetelerin 3. sayfalarına konu olurken adı geçen dizinin bu sahnesiyle bizleri aşağılayan dizinin ve yayınlayan kurumun tüm sorumlularından şikâyetçi olmak zarureti doğmuştur.

Yorumlar (0)