Google Atatürk'e 5 Defa Konser Vermiş Müzeyyen Senar İçin Doodle Yayınladı

2015 yılında aramızdan ayrılan ünlü şarkıcı Müzeyyen Senar için Google'dan anlamlı bir sürpriz geldi. Google Müzeyyen Senar'ın 100. doğum günü dolayısıyla ünlü müzisyen için doodle yayınladı. Peki Müzeyyen Senar kimdir? Tüm detayları ile haberimizde aktarıyoruz.

KÜLTÜR-SANAT 16.07.2018, 01:48
Google Atatürk'e 5 Defa Konser Vermiş Müzeyyen Senar İçin Doodle Yayınladı

100. yaş gününde Google Müzeyyen Senar'ı unutmadı. Gece yarısından itibaren Google'a giren kullanıcılar Google'ın Müzeyyen Senar'ın hatırlatılması amacıyla yapmış olduğu doodle ile karşılaştılar. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilgisini çeken Müzeyyen Senar, Ulu Önderin karşısında 1936 ile 1938 arasında 5 defa şarkı söyledi. Peki ömrünü sanata adamış ve 2015 yılında aramızdan ayrılan Müzeyyen Senar kimdir? Müzeyyen Senar'ın sanat dolu yaşam hikayesini sizlerle paylaşıyoruz. 

ULU ÖNDER ATATÜRK'E ŞARKI SÖYLEMİŞ MÜZEYYEN SENAR KİMDİR?

Müzeyyen Senar 1918 yılında Bursa'da doğdu. Küçük yaşta evlatlık verildiği iddiaları hala süren Müzeyyen Senar, R. Erkan Alemdaroğlu’na göre İnegöl’ün Hilmiye köyünde Zeliha Eren adıyla dünyaya geldi ve babasının adı Reşit, annesinin adı ise Fatma'dır. Küçük yaşta müzik eğitimi almaya başlayan Müzeyyen Senar müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Sesiyle dikkat çeken Müzeyyen Senar daha sonra devrin çok önemli müzik ustaları olan hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lemi Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi isimlerden dersler aldı. BU eğitimler onun hem şarkı söylemesine hem de kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldu.

Atatürk'e 5 Defa Konser Verdi

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar bu program sayesinde ismini daha geniş kitlelere duyurdu. 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programında sahne alan Müzeyyen Senar daha sonra İstanbul'un en ünlü Gazinolarında şarkı söylemeye başladı. Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı söyledi. 1936-1938 yılları arasında 5 kez Atatürk'ün huzurunda konserler veren sanatçı, ilk konserini 19 Aralık 1936'da İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirdi. İlk konserinin ardından daha sonra Bursa'da Çelik Palas Otel, Mudanya'da Ege Vapuru Cumhuriyet Balosu ve 938 yılı Haziran ayında Savarona Yatı'nda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e konser verdi. 

Tarkan, Şebnem Ferah, Sezan Aksu İle Şarkı Söyledi

Müzeyyen Senar bu yılların ardından çeşitli radyo programlarının yanı sıra Türkiye'nin en ünlü gazinolarında şarkı söylemeye devam etti. 1998 yılında Bir Ömre Bedel albümünü çıkaran Müzeyyen Senar o dönemin en önemli isimleri olan Sezen Aksu'dan Nilüfer'e, Nükhet Duru'dan Ajda Pekkan'a, Tarkan ve Şebnem Ferah gibi isimlerle şarkı söylemişti. Müzeyyen Senar son konserini 5 Eylül 2006 tarihinde İstanbul Sarayburnu'nda Sepetçiler Kasrı'nda verdi. Muhteşem bir performans sergileyen sanatçıyı veda konserinde kızı Feraye, Bülent Ersoy, Adnan Şenses, Mediha Şen Sancakoğlu, Feriha Tunceli, Erol Evgin, Ahu Tuğba, Levent Yüksel gibi ünlü isimler yalnız bırakmadı.

Müzeyyen Senar 8 Şubat 2015 tarihinde zatürre tedavisi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 97 yaşında aramızdan ayrıldı. Ünlü Sanat Müziği Sanatçısı Müzeyyen Senar'ın cenazesi ise 10 Şubat 2015'te Bebek Camii'nde kılınan öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)