Tarihin En Garip Buluşması: 20. Yüzyılı Sallayan Adamlar Komşu Çıktı!

1913 yılında Hitler, Stalin, Troçki, Tito ve Freud aynı anda Viyana'da yaşadıkları ortaya çıktı. Ayrıca bu isimlerin evlerinin ise birbirine yürüme mesafesinde olduğu belirtildi. İşte 20. yüzyılı sallayan adamların komşuluğu hakkında bilgiler.

Tarihin En Garip Buluşması: 20. Yüzyılı Sallayan Adamlar Komşu Çıktı!

Avusturya'nın Viyana kenti tarih boyu çok önemli olaylar yaşamış fakat şehrin 1913 yılı gerçekten enteresan. Bir olay yaşandığından değil, sadece aynı anda birçok önemli ismin orada bulunmasından dolayı.

Ensonhaber'in haberine göre; Viyana'da farklı zamanlarda daha birçok önemli şahsiyet yaşamış ya da yolları Viyana'dan geçmiştir. Fakat 1913 yılında daha sonra dünyanın kaderini değiştiren bu kadar kişinin aynı anda orada bulunması fazlasıyla tesadüf değil mi?20. yüzyılı sarsan adamların komşu çıkması

20'inci yüzyıla damga vurmuş 5 isme ev sahipliği yapmış şehrin, gizeminden bahsedeceğim biraz. Belki birinin kağıt parası bir şekilde döne dolaşa ötekinin cebine girmiştir, kim bilir...

-Sovyet diktatörü Joseph Stalin , bir ayını burada geçirdi.

- Psikanaliz kurucusu olan Avusturyalı nörolog Sigmund Freud 1860 yılında bir çocuk olarak Viyana'ya taşındı ve 1938'de Nazilerin Avusturya'yı ilhak etmesinden sonra şehri terk etti.

-Nazi lideri Adolf Hitler'in , ressam olarak yaşamaya çalıştığı 1908 ve 1913 yılları arasında orada yaşadığına inanılıyor.

-Josip Broz, daha sonra Yugoslav lideri Mareşal Tito , Avusturya-Macaristan ordusuna çekilmeden önce bir metal işçisiydi.

-Rus devrimci Leon Trotski , 1907-1914 yılları arasında Viyana'da yaşadı.

KRAKOW’DAN GELEN BİR KAÇAK

Ocak 1913’te, Krakow’dan gelen bir trende, pasaportunda Stavros Papadopoulos ismi yazan bu beş adamdan biri Viyana’nın Kuzey Terminali’ne ayak bastı. Bu, köylü görünümlü ve bir köylü gibi bıyığı olan esmer tenli adamın elinde alelade tahta bir bavul vardı. “Bir masanın başında oturuyordum” diye yazmıştı. Yıllar sonra, tanışmaya gelen o adamı, “ Kapı aniden bir vuruşla açıldı ve tanımadığım bir adam içeri girmişti”  “Kısa... Zayıf... grimsi, kahverengi, çiçekbozuğu cildi olan o adamın gözlerinde dostluktan başka bir şey görememiştim.”

BİR BAŞKA KAÇAK, BİR ENTELEKTÜEL

Bu satırları yazan ünlü, Rus entelektüeli ve Pravda gazetesinin editörü Lev Troçki. Bahsettiği köylü görünümlü, bıyıklı ve çiçek bozuğu cildi olan Stavros Papadopoulos isimli adam ise gerçekte arkadaşları tarafından Koba olarak bilinen Josef Stalin’di. Troçki ve Stalin, 20. yüzyıla yön veren ve 1913 yılında Viyana’da bulunmuş bir dizi adamdan sadece ikisiydi.

BERGGASSE’DE YAZIHANESİ OLAN ADAM

Troçki ve Stalin'in o yıl orada olmasının diğerlerinden görece farklı sebepleri vardı. Bu iki devrimci Viyana’da kaçak yaşıyordu. Fakat Sigmund Freud’un bu şehirde yerleşik bir hayatı vardı. Takipçileri tarafından insan zihninin sırlarını ortaya çıkaran büyük bir psikanalist olarak hatırlanan Freud, o yıl şehrin Berggasse denilen bölgesinde yaşıyor ve çalışıyordu.

OTOMOBİL FABRİKASINDA BİR İŞÇİ

Sonraları Yugoslavya’nın büyük lideri Mareşal Tito olarak ünlenen genç Josip Broz; o yıl Viyana’nın güneyinde, Wiener Neustadt adlı bir kasabada, Daimler Otomobil Fabrikası'nda biraz para kazanmak ve güzel vakit geçirmek için çalışıyordu.

DÜŞKÜNLER EVİNDE KALAN ÇAKMA RESSAM

Son olarak; Avusturya’nın kuzeybatısından gelen ve Viyana Akademisi’nde güzel sanatlar okumayı hayal eden, fakat iki kere reddedilen Adolf Hitler de o yıl oradaydı. Tuna yakınlarında, Meldermannstrasse’de bir düşkünler evinde kiracıydı.

ÇOK BÜYÜK TESADÜF

Viyana küçük şehir. Bu beş adamın karşılaşmamaları mümkün değil. Kim bilir belki sokaklarda denk geldiler, belki de aynı tramvay durağında beklediler ya da aynı çorbacıda çorba içtiler. Hitler, elinde yemek tepsisi, ağır adımlarla yer ararken masanın birinde oturan keçi sakallı gözlüklü Troçki'ye “Boş mu bu sandalye?” diye sormuştur ve “Nein” cevabını almıştır. Ardından pos bıyığıyla Stalin gelir ve oturur o masaya. “Kim bu ya?” diye sorar Troçki'ye. “Kendi halinde biri işte, resimleri var ” der Troçki. Bunun üzerine de Stalin “Tamam, otur yemeğini ye!" demiştir. Benzeri birçok değişik senaryo yaşanmış olabilir, denk gelmemiş olma ihtimalleri yok...

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 00:32
YORUM EKLE