Un var, şeker var, aşçı var ama ortada helva yok. Elde bütün imkanlar olmasına rağmen, ortaya ürün konulamamasının  sebebi; imkanları değerlendirmekle sorumlu olanların ya  imkanlarının  farkında olmaması ya da ortaya bir ürün koymaktan imtina etmesindendir.

Liyakat;  sorumluluk verilenlerde  aranması gereken en önemli niteliktir. Lakin liyakat  sahiplerinin de üretimden yana, dinamik yapıda olması gereklidir.  Her türlü donanıma sahip olmasına rağmen, üretmeye dair enerjisini yitirmiş, elindeki imkanların farkında olmayan bireylerin, kurumlarına katabilecekleri artı bir değerden söz ödemeyiz.

Ehliyetsiz acemi bir şoför ile , yılların deneyimi olmasına rağmen araç kullanmak istemeyen usta bir şoför arasında yol  ve hedeflere ulaşamama açısından bir fark yoktur. Her iki şoförle de  yapacağınız yolculuk  sizi tedirgin edecek, güvenli olmayacaktır. Bu nedenle sorumluluk verilen kişilerin layık olmanın yanında  bu sorumluluğu almaya istekli olması gereklidir.

Çocukluğumuzda imkanlarımız kısıtlı olmasına rağmen, başarılı bir eğitim hayatı neticesinde  elde ettiğimiz olanaklarımızla ,   her türlü imkanı sunduğumuz  evlatlarımızın  aynı başarıyı yakalayamamasından  şikayet ediyoruz. Yıpranmaması için  kitaplarımızı kapladığımız,  seneye de giyersin  denilerek  üzerimize büyük gelen kıyafetlerle geçirilen  mutlu  ve başarılı çocuklardan ,  günümüzün her türlü teknolojik ve maddi  imkanlarını sunduğumuz mutsuz, kendi iç disiplinine ulaşamamış çoğunlukla başarısız bir nesle  ulaşmamızı  ne ile yorumlamak lazımdır?

Ortada bir değerin olması, o değerin sahibinin değere dair farkındalığı yoksa hiçbir anlam taşımaz. Bir şeyin değeri, ona yüklediğimiz anlam kadardır. Fakir  bir insanın paraya  dair yüklediği anlam ile çok zengin bireylerin  yüklediği anlam aynı değildir. İmkanlarınızın olması o imkanları nasıl değerlendireceğinizi bilmiyorsanız ya da imkanlarınızı ailenizin , dostlarınızın ve bütün insanlığın yararına kullanmıyorsanız bir değer ifade etmez. Evet çocuklarımız başarısız,  evet çocuklarımız her türlü imkanları olmasına rağmen mutsuz. Peki bu başarısızlık ve mutsuzlukta, bu sorumsuzca tutumda bizim payımız nerede? Acaba  sunduklarımıza dair farkındalığı, çocuklarımıza ne kadar verebiliyoruz?  Emek , kıymet , disiplinli çalışma gibi ahlaka dair değerleri anlamlandırmalarına ne derece müsaade ediyoruz? 

Sorumluluk almak, mevcut imkanların  kullanılmasına dair farkındalık, çocuklarımıza kazandırmamız gereken en önemli değerlerdendir. Birey  ileri ki yıllarda bu farkındalığa sahip değilse; yaptığı işe dair, ne kadar donanıma sahip olursa olsun sorumluluk almaktan kaçınacaktır. Oysa sorumluluk almak kişinin en insani mükemmeliyetidir. 

Son yıllarda dillere pelesenk olan liyakat kelimesi yeterlilik ve yetenek  anlamında kullanıldığında güzel dursa da,  sorumluluk  ve farkındalık  anlamında aynı karşılığa sahip olmayabilir. Rutine bağlanmış bir iş döngüsü içerisinde,  mesai süresine doldurmaya bakan bir anlayışın işe, işyerine ve insanlığa katacağı artı bir değer olamaz.

Yetkilendirilmiş yetkililerin, sorumsuz sorumluların , yetenekli lakin   layık olamayanların , imkanları olup  da  farkında olmayanların liyakat sahibi olduğu düşünülemez. Çünkü,  yetki kullanılırsa, sorumluluk alınırsa, yetenek üretmek ve layık olmak yönünde kullanılırsa anlam kazanır. 

Kendimize, ailemize, işimize ve insanlığa dair farkındalığımızın ve sevgimizin artması dileklerimle. Selametle…

Yazar Rıza CEYLAN - NLP Master Practitioner / Eğitim Koçu     

rizaceylan@kamupersoneli.net

NOT: BU HABERİN/MAKALENİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR...  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nilüfer 2018-10-15 21:30:58

Yaşama dair farkindaliklarimizin artması ve davranislarimiza gecirebilmemiz temennisi ile...kaleminize yureginize saglik