Son zamanlarda çevremizden çokça duyduğumuz bir durum vardır ki ,  insan ilişkilerinde iletişim ya da iletişimsizlik yönünde olumlu örnek içermemektedir. Nedir? diye sorulacak olunursa;  gerek kamu gerekse özel sektör de  makam sahiplerinin sosyal medya aracılığıyla çalışanlarına veda etmesi… 

Makamlar kurumu temsil etmektedir. Makam sahiplerinin bu bilinçle hareket etmesi  gerekir. Makama gelirken sosyal medyayla gelmeyen bir makam sahibinin ayrılırken  çalışanlarla yüz yüze iletişim kurup , helallik istemesi  insani açıdan daha yakışık olan bir durumdur. Sosyal medya iletişiminde duygu yoktur. Orada sadece bir durumu  bildirir ve  kişileri bilgi sahibi yaparsınız. Böyle bir ortamda bana  kimler  sosyal medyadan yazdı vedalaştı diye takip etmek , sonrasına kendi yerine gelecek kişiye, bunları  kayıt altına alıyorum,  bildireceğim  gibi bir düşünce mantığıyla hareket etmekten başka bir şey  değildir. Bu da ;egosu yüksek , makamı  doldurmak tabirine ulaşamamış insanların yapacağı insani olmayan bir davranış şeklidir. 

Makam sahiplerinin  makama geldikten sonra  bütün çalışanlarla mümkün olduğunca yüz yüze insani iletişim kurmaya çalışması, gerek kurum verimliliğini gerekse kurum içi barışı arttıracaktır. Hiçbir makam hiçbir faniye baki değildir. Ayrılırken de aynı insani tavrı gösterebilmek gerekir. Sizi ve yönetim şeklinizi sevmeyenler olacaktır. Eleştirilmekten korkan, sorumluluk almaya cesaret edemeyen bireyler, yanlışlarıyla yüzleşmeye çekinirler.

İnsan yaratılmışların en güzeli ve mükemmelidir. Çünkü Alemlerin Rabbi evreni ve tüm varlıkları yarattıktan sonra kendisinden bir parça olarak insanı yaratmış ve  onu yaratılanlar arasında “ahsen-i takvim” olarak insanı varlıkların en şereflisi kılmıştır. Bu nedenledir ki;  Allah’ın bir cüz’ü  olarak insan onun vekilidir.  Hz. Muhammed Medine “de ashabıyla   birlikte otururken, yoldan bir cenaze geçer. Allah Resûlü hemen ayağa kalkar. Ashabı: “Ya Resûlullah o Yahudi. Niye kalkıyorsunuz?” der. Peygamber Efendimiz de ;    “İnsan değil mi?” der. 

İnsan hangi işi yaparsa yapsın, iyi bir insan olmadan iyi bir öğretmen, müdür, mühendis, doktor hatta iyi bir Müslüman olamaz. İyi insan kendisine “El- Emin” denilen peygamberimiz gibi elinden ve dilinden insanların emin olduğu kişidir. Toplum içerisinde insanlara iyi yönde örnek olacak kişilik ve karakter sahibi olmak en büyük zenginliktir. İnsan kişiliğini ve karakterini ne kadar uğraşsa da uzun süre gizleyemez. Çünkü asıl olan bedenin halidir. Mevlâna Celâleddin -i Rûmi: “Nice elbiseler gördüm içinde insan yok; nice insanlar gördüm üstünde elbisesi yok.” diyerek bu gerçeği dile getirmiştir. 

İnsan için  itibarı, her makam ve mevkiden daha önemli olmalıdır. Makam gider, geriye kişinin  varsa onur ve itibarı kalır. Önemli olan makamdan düşmek değil, itibardan düşmemektir. Öyle insanlar vardır ki makamdan ayrılınca kendisine selam bile verilmediği…Parasal ve kurumsal itibarlar geçicidir.  Makama gelirken bu bilinçte olmak ve bilgiye , erdeme ve edebe dayalı onur ve itibarı kalıcı kılmaya çalışmak gerekir.  Unutulmamalıdır ki sorumluluk almak insanın en önemli mükemmeliyetidir. Sonrasına yüzleşmekten çekinilen bir davranışı en baştan yapmamaya çalışmak, yapılmışsa da davranışın sonuçlarıyla yüzleşebilmek en büyük erdemdir. Bu bilinçle ne makamda olduğundan böbürlen. Ne makamdan ayrıldığından hayıflan. Böbürlenip hayıflanma ki gelirken  olduğu gibi, ayrılırken de  doğruluk  dürüstlük, adalet onur ve itibarın  yanında olsun. İsmin sevgi ve saygıyla, insanların gönül makamında taht kursun.
Farkındalığımızın bütüne şifa olması dileklerimle.

Selametle…

Yazar Rıza CEYLAN
NLP Master Practitioner / Eğitim Koçu     
rizaceylan @kamupersoneli.net

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL

NOT: BU HABERİN/MAKALENİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR...  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yalçın hoca 2018-09-06 14:04:41

bu devirde bu işin tam tersi işliyor hocam, makam gitmesinde ne olursa olsun

Avatar
Hasan 2018-09-09 10:55:53

Cok yerinde bir yazi kaleme almisin hocam okullarda bazilarinin bu yaziyi mutlaka okumasi lazim