29 Nisan 2019 Pazartesi 10:14
2019 MEB Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınavı Nasıl Olacak? Sözleşmeli Öğretmen Sözlü Mülakat Sınav Tarihi Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine yapılacak olan 20 bin öğretmen alımı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamanın hemen ardından ilan detayları yayımlandı. Ön başvuruları mart ayında alınacak olan 20 bin öğretmen alımı için sözlü sınav ise haziran ayında gerçekleştirilecek. Mülakatların tamamlanmasının ardından da kazananların sonuçları ilan edilecek ve tercih yapılacak döneme geçilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmenin branş dağılımları belirlendi. Bakanlığın internet sitesinden, sözleşmeli öğretmenliğe başvuru ve atama sürecine ilişkin duyuru geçtiğimiz ay yapılmıştı.

Başvuruları tamamlanan öğretmen atamasında öğretmenler atamalarının yapılacağı günü bekliyor. Yayımlanan takvim bilgilerine göre ön başvuru alınması, sözlü sınav merkezlerinin ilanı, sınav merkezi tercihlerinin alınması gibi işlemler, 26 Mart-1 Nisan tarih aralığında gerçekleştirilen adayların sözlü sınava alınacakları sınav Merkezleri 5 Nisan'da belli olmuştu. Öğretmen adayları sözlü sınav tarihlerini beklemeye başladı. Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere yapılan başvurular elektronik ortamda "https://ilkatama.meb.gov.tr" adresinden alındı. Başvuru onayları, il, ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapıldı. Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana başvuruda bulunabilecekti.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen kadrosu için başvurular 1 Nisan'da sona erdi. Öğretmen alımı için adaylar, Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, İngilizce, rehberlik, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca ile Rusça alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından da KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almaları kaydıyla müracaatta bulunabilecekti. Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvuruları ve buna ilişkin elektronik müracaat formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler aracılığıyla il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylattılar.

KPSS'den En Yüksek Puan Alandan Başlanacak

Başvuru tarihi itibarıyla askerlik için sevke tabi olanlar ile halen askerlik hizmetini yapan öğretmen adayları, başvuruda bulunabilecekti. Bu adaylardan askerlik hizmetini yapmakta iken öğretmenliğe atananlar, halen askerde olduklarını ve muhtemel terhis tarihlerini gösterir bir belgeyi en kısa süre içinde dilekçe ekinde atandıkları il milli eğitim müdürlüklerine gönderecek ve terhis tarihini takip eden bir ay içinde göreve başlatılacaklar. Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları onaylananlardan KPSSP10-KPSSP121 ile KPSSP120 sonucunda her alan için en yüksek puan alandan başlamak üzere, alanlar bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday, yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacak.

Sözlü sınava alınacak adaylar Bakanlığın internet sitesinden duyurulacak.

Sözlü Sınavdan En Az 60 Alanlar Tercih Yapabilecek

 Sözlü sınavdan en az 60 alanlar tercih yapabilecek Sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek. Bu adaylar en fazla 20 eğitim kurumu için elektronik ortamda tercihte bulunabilecek. Tercihler, aynı il veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecek. Tercihler herhangi bir il veya ilçe milli eğitim müdürlüğüne onaylatılacak. Açıklanan başvuru takvimine göre, 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin ön başvuruların alınması, sözlü sınav merkezlerinin ilanı ve sınav merkezi tercihlerinin alınması bugünden itibaren 1 Nisan'a kadar yapılacak. Adayların, sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin listesi ise 5 Nisan 2019'da yayımlandı.

Sonuçların Açıklanması ve İtiraz Süreci

Sözlü sınavlar, 12-30 Haziran'da yapılacak ve sınav sonuçları 4 Temmuz'da ilan edilecek. Sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, 8-10 Temmuz'da alınacak, 16 Temmuz 2019'da sonuçlandırılacak. Tercihlerin alınması ve atama işlemi ile ilgili tarihler, Bakanlıkça daha sonra açıklanacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tekrar 20 bin sözleşmeli öğretmen alınacağına dair açıklamalarının ardından gözler atamanın ne zaman yapılacağına çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında “Önümüzdeki aylarda 20 bin öğretmen ataması daha yapacağız. 2019 senesi içinde 40 bin öğretmen ataması yapılacak.” diyerek müjdeyi vermişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Bugün de insanlarımıza yeni bir müjde veriyorum. Geleceğimizin mimarı olan çocuklarımızın en güzel yetişmesi için eğitim ve öğretime daima öncelik verdik. 2019 bütçesinde aslan payını eğitime aldık. 20 bin sözleşmeli öğretmenin atamasını 8 Şubat'ta yaptık. Önümüzdeki günlerde 20 bin öğretmen atamasını daha gerçekleştireceğiz." şeklinde konuşmuştu. Binlerce öğretmen adayını yakından ilgilendiren Sözleşmeli Öğretmen alımında süreç 26 Mart tarihinde ön başvuruların alınması ile başladı.

Sözlü sınav sonuçları 4 Temmuz'da elektronik ortamda adayara duyurulacak. Sözlü sınav sonuçlarına itirazlar 8 -10 Temmuz tarihleri arasında alınacak. İtirazlara ilişkin değerlendirmenin ardından tercihlerin alınması ve atama işlemleri gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında; “2019 yılındaki bütçeden en büyük payı eğitime ayırdık, 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasını yaptık, önümüzdeki aylarda 20 bin öğretmenin daha atamasını gerçekleştireceğiz. 2019 yılında toplam 40 bin öğretmenin ataması yapılmış olacak.” diye konuşmuştu.

İşte sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvim: 

Anahtar Kelimeler:
Sözleşmeli öğretmen
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.