05 Ekim 2019 Cumartesi 20:26
3600 ek gösterge sorununda flaş gelişme! Komisyona havale edildi

Türkiye’de uzun yıllardır kamu personellerini yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge konusu gündemdeydi. 3600 ek gösterge konusunun ne zaman çözüm bulacağı ise merak konusu olmuştu. Son olarak İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok tarafından Meclis’e sunulan kanun teklifinin kabul edildiği öğrenildi.

3600 EK GÖSTERGE KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Meclis’e taşınan 3600 ek gösterge konusunun Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonuna havale edildiği bilgisine ulaşıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan kanun teklifi 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve gerekçesi ile sunuldu.

 3600 EK GÖSTERGE KANUN TEKLİFİ GENEL GEREKÇE

Öğretmenlik mesleği, yetişmekte olan nesli, ailesi, çevresi, milleti, devleti ve vatanı için daima yararlı, yapıcı, yaratıcı iyi bir insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirme sanatıdır. Öğretmenlerin yetiştirdiği bu insanlar, ailesini ve milletini mutlu kılar, yurdunu kalkındırır, devletini güçlendirir. Bu bakımdan, milletimizin, yurdumuzun ve devletimizin geleceği, ekonomik yönden kalkınması her şeyden önce öğretmenlerin mesleklerinde göstereceği başarıya bağlıdır.

Büyük kurtarıcı Gazi M. Kemal Atatürk, Türk milletinin gerçek kurtuluşunu öğretmenlerden beklemiş, Kurtuluş Savaşı sırasında ve Cumhuriyet kurulduktan sonra, öğretmenler ve öğretmenlik mesleği için " Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimden mahrum kalan bir millet henüz millet adını alma istidadını kazanmamıştır. Ona alelade bir kitle denir, millet denmez. Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğitimcilere ve öğretmenlere muhtaçtır" diyerek öğretmenlerin önemini ifade etmiştir.

Hayatımızın bu kadar anlamlı ve önemli bir yerinde olan öğretmenlerimiz bir çok sorunla baş başadır. Bunlardan bir tanesi ekonomik sorunlar ve gelecek kaygısıdır. Öğretmenlerin çalıştıkları işten doyum sağlamaları ve daha verimli olabilmeleri için maddi açıdan belli bir gelir seviyesinin üstünde olmaları gerekir. Türkiye'de öğretmenler, Cumhuriyet döneminin başından günümüze kadar ekonomik olarak istenen seviyeye ulaşamamışlardır. Bu ise mesleğe atfedilen değeri düşürdüğü gibi, meslekte çalışanları da olumsuz yönde etkilemiştir.

İmam Hatip Liselerinde Bazı Derslere Öncelikle Olarak Girecek Alan Öğretmenleri

Öğretmenlerin “Ekonomik, Mesleki ve Sosyal Durumlarına İlişkin Öğretmen Görüşleri” adlı araştırma sonuçlarına göre öğretmenler en çok geçim sıkıntısından, mesleklerine olan saygınlığın azalmasından şikayetçidir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 77'si öğretmenliğin saygın bir meslek olma özelliğini kaybettiğini belirtirken, yüzde 75'i daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olduğunda öğretmenliği bırakmayı düşünmektedir.

Bu nedenle öğretmenlerimizin sorunlarının bir nebze olsun giderilmesi ve öğretmen mesleğinin cazip hale gelebilmesi için öğretmenlik mesleğinin ek göstergelerinde iyileştirilme yapılması elzem bir durum hali almıştır. Ülkemizin geleceği üzerinde söz sahibi olan öğretmenlerimizin hem çalışırken, hem de emekliliklerinde mali durumlarının kısmen iyileştirilmesi, devlet olmanın ve toplumsal sorumluluğumuzun bir gereğidir. Bu nedenle hazırlanmış olan Kanun Teklifi öğretmenlerimizin ek göstergelerinde artışı öngörmektedir.

14/07/1965 TARİHLİ VE 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14.07.1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli, hizmet sınıfları itibariyle unvana veya aylık alınan derecelere göre ek göstergeleri gösteren I Sayılı Cetvelin “IV EĞİTİM VE ÖĞRETİM HİZMETLERİ SINIFI” başlığı altında b)Öğretmen ve diğer personel” alt başlığının karşısında derecelerine göre yer alan ek göstergeler aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

IV EĞİTİM VE ÖĞRETİM HİZMETLERİ SINIFI: Öğretmen ve diğer personel 

Derece Uygulanacak Ek Gösterge

    1-3600

    2-3000

    3-2200

    4-1600

    5-1300

    6-1150

    7-950

    8-850

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.