Bir Milyon Fikir 2: Liselerde İdareciler Derslere Girmemelidir

Milli Eğitim Bakanlığının bir milyon fikir projesi hakkında Kamupersoneli.net olarak önerileri ve projeleri yayımlamaya devam ediyoruz. İkinci konu başlığımız liselerde idarecilerin derslere girmesi konusudur.

Bir Milyon Fikir 2: Liselerde İdareciler Derslere Girmemelidir

ÖNERİLERİMİZ

Liselerde okul müdürleri 2 saat derse girmektedir. Müdür yardımcıları ise 6 saat zorunlu olmak üzere 6 saat de ek ders almak için derse girmektedir.

Özellikle müdür yardımcılarının ders ve idari görev arasında bocaladığını görüyoruz. 6 saat zorunlu derslere giren müdür yardımcısı, ek ders bağlamında haftanın beş günü okulda olduğu için idareciliğin artısını görememektedir. 12 saat ders aldığı zaman maaş anlamında rahatlamaktadır.

Müdür ve müdür yardımcıları liselerde derslere girmemelidir. Bütün gücünü ve enerjisini idari işlere vermelidir. Öğretmenlik ve idarecilik aynı anda yürütülecek görevler değildir. Dersi olan idareciler önemsiz olarak görülen resim, müzik, beden, sosyal etkinlik gibi dersleri almaktadırlar. Çoğu zaman idareciler bu derslere bile girmemektedirler. Bir eğitimci hem yöneticiliği hem de idareciliği aynı anda yürütmemelidir. İdareciliği çok iyi bilenler var, maalesef idareci olma yönteminin etkisiyle de beceri yönünden zayıf idarecilerimiz vardır.

Okul yöneticisini seçme yönteminin revize edilerek okullarda hiçbir yöneticinin dersi olmamalıdır. Bunun yerine makam tazminatı ödenmelidir. Bir hususu daha aktarayım: Okullara çok fazla evrak işi yapılması talimatı gönderiliyor. Öğretmenleri evrak işinden kurtarmalıyız. Öğretmenlik mesleğini evraklarda mükemmel göstermeye gerek yoktur.

Eğitimci Yazar Zeki Kara - Kamupersoneli.net / ÖZEL HABER

"NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 10:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilal Yemiş
Bilal Yemiş - 9 ay Önce

İşsizlerde öğretmenler gibi indirimli seyahat etmelidir. İşsiz 2,6 TL, öğretmen 1,85 TL. Adalet bu mu?