07 Şubat 2018 Çarşamba 09:00
E-Müfredat E-Zümre Nasıl Yapılacak, Uygulama Ertelenebilir Mi?
Kamu Personeli

MEB, yeni uygulamaya koyduğu e-müfredat yazılım projesiyle ders programları, yıllık plan ve zümre toplantı tutanaklarını sistem üzerinden kayıt altına almaya başladı.

Daha önce pilot il ve ilçelerde uygulanan projeyle ilgili tüm illerde idareci ve öğretmenlerin e-müfredata giriş yapılması istendi. Bu haberimizde e-müfredatta zümre başkanların ve zümre öğretmenlerinin neler yapacağını açıklayıp değerlendirmelerde bulunacağız.

Zümre Toplantıları

- Eğitim kurumunda aynı sınıfı okutan veya alanı aynı olan öğretmenlerden oluşur.

- Alanında bir öğretmen olması durumunda zümre toplantısı, müdür veya müdürün görevlendireceği bir müdür yardımcısı ile yapılır.

- 2 yıl geçerli olacak şekilde başkan ve yedek başkan seçilir.

- Zümre toplantıları; ders yılı başlamadan önce, ikinci dönem başında ve ders yılı sonunda yapılır. Ders yılı sonunda yapılan toplantıda eğitim ve öğretim yılı boyunca alınan kararların sonuçları değerlendirilir.

- Zümre toplantıları ders saatleri dışında yapılır.

- Toplantı tarihi, yeri ve gündem maddeleri 5 gün önceden duyurulmalıdır.

- Kararlar oy çokluğuyla alınır. Eşitlik halinde zümre başkanının katıldığı görüş kabul edilir.

Zümre Başkanının Yapması Gerekenler

- e-mufredat.meb.gov.tr sistemine kişisel MEBBİS şifresi ile giriş yapılmalıdır.

- Yıllık Plan

- Eğitim Kurumu işlemleri

- Kurul Tanımlama

- Kurul/Zümre Adı bölümünde Zümre Öğretmenler Kurulu seçilecektir.

- Kurul/Zümre Tarihi bölümünden tarih ve saat seçimi yapılmalıdır.

- Kurul/Zümre Açıklaması kısmının uygun açıklama ile doldurulması gerekmektedir. (İlköğretim Matematik Zümre Toplantısı belirtilen saatte öğretmenler odasında yapılacaktır gibi.)

- Kaydet butonuna basılacaktır.

- Oluşan zümre toplantısı kaydımızın sol başında bulunan kalem simgesi tıklanarak ayrıntılar tamamlanır.

- Toplantıya katılacak olan öğretmenler seçilerek katılımcı ekle denir. Listede adı olmayan öğretmenleri eklemek için TC kimlik numaraları manuel olarak eklenir.

- Seçilen kişilerden zümre başkanının adı tıklanarak “Başkanı Kaydet” butonuna basılır. Aynı işlem yedek başkan içinde geçekleştirilir.

- Yönetmelik ve Yönergede olan gündem maddelerinden toplantıda görüşülecek olanlar işaretlenerek “Gündem Ekle+” butonuna tıklanır.

- Yönetmelik ve Yönergede olmayan gündem maddeleri eklemek için ilgili kısma yazıp “Yönetmelik ve Yönergede Olmayan Gündem Ekle+” butonuna tıklanır.

- Gündem maddelerinin sıralamasını yapmak için ilgili madde mouse’un sol tuşu basılı tutularak istenilen yere taşınabilir.

- Gündem maddelerinin sayı sıralamasını sağlamak için “Sıralamayı Tekrar Oluştur.” butonu tıklanır.

- Toplantının katılımcılara duyurulması için “Kurul/Zümre bilgilerini katılımcıların görebilmesi için onaylıyorum.” Seçeneği işaretlenerek kaydet butonuna basılır.

- Bütün öğretmenler gündem maddelerine onay verdikten sonra kişisel şifresi ile “Yıllık Plan/Eğitim Kurumu İşlemleri” bölümünden “Kurul Toplantı Bilgilendirme” kısmında ilgili toplantını sol başındaki kalem simgesi tıklanarak açılan sayfa “Kurul/Zümre toplantısı sona ermiştir.” Seçeneğini işaretleyip kaydet butonuna basmalıdır.

- Yönetici tarafından toplantı uygun bulunduktan sonra kişisel şifresi ile “Yıllık Plan/Eğitim Kurumu İşlemleri” bölümünden “Kararlar ve Sonuçları” kısmında ilgili zümre toplantısının her bir maddesi için “Karar olumlu sonuçlandı.” Seçeneği işaretlenip “Karar Sonucu” kısmına karar sonucu işlenip kaydet butonuna basılmalıdır.

Zümre Öğretmenlerinin Yapması Gereken İşlemler

- E-mufredat.meb.gov.tr sistemine kişisel MEBBİS şifresi ile giriş yapılmalıdır.

- Yıllı Plan

- Eğitim Kurumu İşlemleri

- Kurul Toplantı Bilgilendirme

- İlgili toplantının sol başında bulunan kalem simgesi tıklanır.

- Katılım durumunun herhangi bir mazeret yoksa “Toplantıya katılacağım.” Şeklinde işaretli olması gerekmektedir.

- Her bir gündem maddesi için alınan karar varsa ilgili maddenin sol başında bulunan kalem simgesi tıklanarak açılan sayfada ilgili kısma alınan  kararların işlenmesi gerekmektedir. Kaydet butonu her madde için tıklanmalıdır. Zümre öğretmenlerinden bir kişinin işlemesi yeterlidir.

- Zümreye katılan her öğretmenin “Kurul/Zümre kararlarını okudum ve kabul ediyorum.” Seçeneğini işaretleyip kaydet butonuna basması gerekmektedir.

Kamupersoneli.net Değerlendirmesi: E-kurul ve zümre modülü 2017-2018 eğitim-öğretim yılı içinde Ankara ve ilçelerinde, bazı illerde de ilçe düzeyinde uygulanmıştı. Yarıyıl tatilinde tüm Türkiye’de uygulanacağı duyuruldu. Sistem yeni ve öğretmenler de tatilde olunca e-müfredatla ilgili bir karmaşa yaşanmıştır.

İdareci ve öğretmenler herhangi bir hizmet içi eğitim almadan modülü kullanmaya başlamışlardır. Tavsiyemiz şudur: Yıl sonuna kadar tüm okullar e-müfredata geçmek için serbest bırakılmalıdır. İsteyen okullar yine eskisi gibi zümrelerini yapsınlar, zaten sene başında onaylanmış yıllık planlar vardı. İsteyen okullar da sisteme alışma amacıyla yeni sisteme geçebilir.

Yaz seminer döneminde EBA üzerinden tüm öğretmenlere 1-2 gün e-müfredat semineri verilip söz konusu uygulamaya 2018-2019 eğitim yılında sistemli başlatılması faydalı olacaktır. E-müfredat modülüne zaman zaman girilmemektedir. İdareci ve öğretmenlerin telaşlanması için uygulamanın yaz seminer döneminden sonra başlatılması en doğrusu olacaktır. 

Zeki KARA (zekikara@kamupersoneli.net) / Kamupersoneli.net - Özel Haber

Yasal hakkımız saklı olmak üzere aktif link dahi verilse hiçbir ortamda kullanılamaz.

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 07.02.2018 09:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mert demir 2018-03-03 21:32:36

Bulundugum il pilot degil kocaeli.darica bu yil zumre baskaniyim gelecek yilda devam edecek miyim?yoksa 2yil sarti onumuzdeki yil mi baslayacak