Öğretmen Ataması Bu Saatten Sonra Olmaz

Öğretmen atamalarının geleceği ile ilgili son durumu haberimizde değerlendirdik.

Öğretmen Ataması Bu Saatten Sonra Olmaz

Ağustos da olsa Eylül de olsa hatta Ekim de olsa her sene yeni eğitim-öğretim yılı için öğretmen ataması yapılıyordu. 2017 KPSS’ye hazırlanıp giren öğretmen adayları da 2017 bütçesinden kalan 10 bin öğretmen atamasını bekliyordu. Kasım ayına girdik, ilk atama ilanı gelmedi hatta atama olacağına dair bir işaret de verilmedi. 

 Atama Konusu Meclis Gündemine Taşındı

2017 yılı bütçe planlamasında 30 bin öğretmen ataması planlanmıştı ancak sadece 20 bin atama yapıldı. Ortada 10 binlik bir atama beklentisi vardı. Atama olmayınca konu TBMM gündemine geldi. 

Bundan Sonra Atama Olması Zor

Öğretmen adaylarının moralini bozmak istemeyiz ancak mevcut tablo ortadadır. Maddeler halinde durumu ve yaşanacakları anlatmaya çalışacağız. 

1- 10 bin atama sözü vardı ancak söz konusu atama gerçekleşmedi.

2- Mülakatla ilgili Danıştay kararına göre düzenleme yapıldı, yani mülakattan vazgeçilmedi. 

3- 2018’de 20 bin atama yapılacağı açıklandı, bütçe görüşmelerinde bir kez daha teyit edilecektir. 

4- MEB yaz döneminde öğretmen ataması yerine sadece Şubat döneminde öğretmen ilanına çıkıp yaza kadar atamaları yapmak istiyor. 

5- Mevcut duruma göre 2017 KPSS puanıyla öğretmen atama ilanı ancak Şubat ayında gelecektir. 

6- Mevcut duruma göre son 20 bin atamada boşalan kontenjanlar için bir ek atama yapılması mümkündür. Yani mülakat olmadan 60 puanı geçenlerden tercih alınacaktır. 

Kamupersoneli.net Değerlendirmesi: Öğretmen adaylarının mücadelelerini kamupersoneli.net olarak yakından takip ediyoruz. Keşke CİMER, BİMER, AKİM’e yapılan başvuruları birileri değerlendirseydi, keşke iktidar milletvekillerinden öğretmenlere destek gelseydi, keşke Maliye Bakanlığı 10 bin atama iznini verseydi, keşke Milli Eğitim Bakanımız ücretli yerine Doğu’ya öğretmen atamalıyım diye Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın kapısını çalsaydı, keşke Sayın Cumhurbaşkanımız “atama yapın” talimatı verseydi. Şu ana kadar öğretmen adaylarına müjde verilmedi, bundan sonra müjde verilecek umuduyla hem aileler hem de öğretmen adayları beklemeye devam edecektir. 

Zeki KARA (zekikara@kamupersoneli.net) / Kamupersoneli.net - ÖZEL HABER

(Haberin İzinsiz Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 08:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
tarihçi
tarihçi - 2 yıl Önce

olmazsa ne yapıcağız 2018 kpss ye çalışacağım ama başlayalı bir buçuk ay oldu dersaneye gidiyorum keşke gitmez olaydım da evde hazırlansaydım yalan yanlış haberleri duydukça hergün moralim bozuluyor henüz sınav takvimi de açıklanmadı bu belirsizlik varken konsantrasyon da sıfır

mümin
mümin - 2 yıl Önce

benin de 1999 da aldığım puan var onunla da atama yapılsın lütfen(!)

umutsuz orman mühendisi
umutsuz orman mühendisi - 2 yıl Önce

olmaz tabi orman mühendisleri 1,5 yıl alım bekliyor hala alım olmadı boşverin önünüze bakın ...!!!!

genç orman mühendisi
genç orman mühendisi - 2 yıl Önce

orman mühendisleri perişan ne orman bakanı ne de yeni orman genel müdürü bizleri görmezlikten duymamazlıktan geliyorlar 2016 kpss puan ile sadece 9 orman mühendisi istihdam edildi hala bir alım yok 2016 kpss puanı da haziran 2018 de yanıyor on binlerce mezun endişeli alım olacak mı olmayacak mı bilgi istiyoruz saygılar.?

merve sorgun
merve sorgun - 2 yıl Önce

orman mühendislerinin de alım beklediğini haber yapın lütfen saygılar.

Elif
Elif - 2 yıl Önce

Bu ek atama nedir 2017 kpss ye neden girdik ?tüm atamalar ek atama olarak yapılacaksa bundan sonra kpss yapılmasın. 2016 puanı baz alınarak yapılsın ileriki yıllardaki alımlarda. 2016 ya girdik mağdur olduk eyvAllah.2017 girdik daha da mağdur olduk. Senede 2 defa yapılan öğretmen ataması tek alıma düştü. Ve yapılacak tek alıma da ek atama diyorsunuz.2016 defteri kapatılsın artık 2017 kpss puanlarının açıklanması ile öğretmen alımlarında geçerliliğini yitirmiştir 2016 kpss. 2017 lilerin mağduriyetini yazın çizin lütfen.ve senede tek alıma düşürülen öğretmen alımlarını yazın çizin.