10 Temmuz 2018 Salı 12:13
Yeni Sisteme Göre Milli Eğitim Bakanlığının Görev ve Yetkileri Belli Oldu
Kamu Personeli

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dair 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Söz konusu KHK kapsamında Milli Eğitim Bakanlığının görev ve yetkileri belirlendi.

MEB GÖREV VE YETKİLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim ve öğretimin her kademesi için ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesi amacıyla gerekli çalışmaları yapacak. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, eğitime erişimi kolaylaştıran, her vatandaşın eğitim fırsat ve imkanlarından eşit derecede yararlanabilmesini teminat altına alan politika ve stratejilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yapacak ve Bakanlık hakkında belirlenen politikaları uygulayacak.

Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kız öğrencilerin, engellilerin ve toplumun özel ilgi bekleyen diğer kesimlerinin eğitime katılımı yaygınlaştırılacak. Ayrıca Bakanlık, politika ve stratejilerin geliştirilmesi amacıyla gerekli çalışmaları yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığı özel yetenek sahibi kişilerin bu niteliklerini koruyucu ve geliştirici özel eğitim ve öğretim programlarını tasarlayacak ve yükseköğretim kurumları dışındaki eğitim ve öğretim kurumlarını açacak ve denetleyecektir.

Yurt dışında çalışan veya ikamet eden Türk vatandaşlarının eğitim ve öğretim alanındaki ihtiyaç ve sorunlarına yönelik çalışmaları ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde yürütecek olan Bakanlık, yükseköğretim dışında kalan ve diğer kurum ve kuruluşlarca açılan örgün ve yaygın eğitim ve öğretim kurumlarının denklik derecelerini belirleyecek, program ve düzenlemelerini hazırlayacak.

MEB BÜNYESİNDEKİ BİRİMLER

Tüm bunların yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatından oluşacak. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının oluşacağı birimler de belirtildi. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı şu birimlerden oluşacak:

"Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Özel Kalem Müdürlüğü"

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI

Bunun yanı sıra sözleşmeli öğretmen alımları hakkında da bir düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeye göre Türkiye'deki veya Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından denkliği kabul edilen yurt dışındaki üniversitelerin eğitim fakültelerinin ilgili bölümlerinden lisans düzeyinde eğitimini başarıyla bitirenlerden ilgili ülke vatandaşlığına sahip olanlarla süresiz oturma ve çalışma izni bulunanlardan sözleşmeli öğretmen alımı yapılabilecektir.

Kadroların tespiti, ihdası, kullanımı ve iptali ile kadrolara ilişkin diğer hususlar, Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümlerine göre düzenlenecek.

ÖĞRETMENLERİN EMEKLİLİK İŞLEMLERİ

Ayrıca yeni sisteme göre Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılacaktır. Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi, görev yapılan il sınırları içinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve işlemin Bakanlıkça uygun görülmesine bağlı olacak.

YENİ KADROLAR AÇILDI

Son olarak Milli Eğitim Bakanlığında, Milli Eğitim uzmanları ve Milli Eğitim uzman yardımcıları alımı yapılacaktır. Öğretmenlerin, alanlarına göre aylık karşılığı okutacağı dersler Bakanlık tarafından yürürlüğe konulan yönetmelikle belirlenecek.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.