40 Bin Öğretmen Yer Değiştirecek

Açığa almalar ve görevden ihraçlar neticesinde oluşan kadro boşluklarını doldurmak için 40 bin öğretmen yer değiştirecek.

MEB Personeli 22.09.2016, 08:48 22.09.2016, 09:00
40 Bin Öğretmen Yer Değiştirecek
Ülkede yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, FETÖ/PDY bağlantısı tespit edilen 28 bin öğretmen görevdeb ihraç edildi. Soruşturmaları süren yaklaşık 20 bin öğretmen de açığa alındı.

2016-2017 eğitim öğretim yılına 48 bin öğretmen açığıyla başlandı. Eğitimde yaşanan bu sıkıntının çözülmesi için Milli Eğitim Bakanlığı, norm fazlası öğretmenleri açık olan kadrolara atama kararı aldı. Norm fazlası öğretmenler, ihtiyaç olan başka yerlere tayin isteyebilecekler ya da Milli Eğitim Bakanlığı onları atayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, 81 ilin İl Milli Eğitim Müdürlüklerine yazı göndererek, norm fazlası öğretmenlerin yer değişikliği için tercih yapacağını bildirdi. Norm fazlası öğretmenlerin tercih işlemleri 23 Eylül- 26 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Norm fazlası öğretmen atamalarına ilişkin yayımlanan Genelge'de: "Türkiye'nin varlığına, birlik ve beraberliğine karşı son dönemde yaşanan bazı olaylarda rol aldığı tespit edilen öğretmenlerin görevlerine son verilmesi nedeniyle öğretmen açığı oluştu. Bu ihtiyacın bir kısmı atanan ve yetiştirme süreci tamamlanan ile gelecek ay ataması yapılacak sözleşmeli öğretmenlerle karşılanacak. Açığın bir kısmı da ihtiyaç ve norm fazlası öğretmenlerin öğretmen açığı bulunan eğitim kurumlarına atanmaları yoluyla giderilecek." ifadeleri yer aldı.

Norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirmelerinde öncelik FETÖ soruşturmaları kapsamında kapatılarak MEB'e geçen okullara olacak. Norm fazlası öğretmen atamalarında hizmet puanı önceliği olacak. Ardından öğretmenler bulundukları ilçelere/illere atanacaklar. Tercih yapmayan norm fazlası öğretmenlerin atamaları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak.

Yine bu genelgede önemli olan bir nokta da proje okullarında görev yapan eğiticiler. Proje okullarında 8 yıldır görev yapan okul müdürleri, yöneticiler ve öğretmenler de tayin istemek zorunda kalacaklar. 

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)