banner731

DİB'dekilere Kadro Var! Milli Eğitim Bakanlığı'ndakilere Neden Yok?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görevli 20 bin öğreticiye kadro verildi.Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde usta öğretici olarak görev yapan kişilere neden kadro verilmiyor?

MEB Personeli 26.09.2016, 10:42 26.09.2016, 10:47
DİB'dekilere Kadro Var! Milli Eğitim Bakanlığı'ndakilere Neden Yok?

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı halk eğitim merkezlerinde usta öğretici adı altında kadrosuz olarak görev yapan eğitimcilere neden kadro verilmediğini sordu.  Milli Eğitim Bakanı Sn. İsmet Yılmaz'a yöneltilen soru önergesi şu şekilde ;

KADROSUZ GÖREV YAPAN BİNLERCE EĞİTİMCİNİN DURUMU NE OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı halk eğitim merkezlerinde usta öğretici olarak kadrosuz görev yapan binlerce eğitimci ; iş güvenceleri, kıdem tazminatı hakları, sosyal güvenceleri yok ve çok düşük ücretlerle çalıştırılıyor. Usta öğretici olarak çalışan personel, kadro verilmemesi, nedeni ile büyük bir mağduriyet yaşamakta ve sömürü düzeninin kurbanı olmaktadır.

HİÇ BİR ÖZLÜK HAKKINA SAHİP DEĞİLLER

Geçici personel olarak istihdam edilen, bu nedenle de iş güvencesinden yoksun olarak çalıştırılan, her yıl görev alıp, alamama konusunda endişe yaşayan, hiçbir özlük hakkına sahip olmayan, ücretleri resmi tatiller, bayramlar gibi günlerde kesintiye uğrayan, aldıkları ücret asgari ücretin bile altında olan, sosyal güvenceleri olmayan kadrosuz usta öğreticilerin dramı yürekleri yakmaktadır. İş güvenceleri de amirlerinin iki dudağının arasındadır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışan ve sayıları 20 bini bulan usta öğreticilere kadro verilmiştir.


ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI BİR DURUM

Aynı kadro hakkının MEB'e bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan usta öğreticilere verilmemesi Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir durum teşkil etmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görev yapan usta öğreticilere verilen kadrolar diğer usta öğreticilere de emsal teşkil etmektedir . Bu bağlamda;
1 - Yıllardır mağdur edilen kadrosuz usta öğreticilere hakları olan kadroları ne zaman verilecektir?

2 . Şayet ülke ekonomisi MEB'e bağlı çalışan usta öğreticilere kadro vermeye müsait değilse, diyanet'te usta öğreticilere nasıl kadro verilmiştir?

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (1)
Okulöncesi 3 yıl önce
Neden bu adaletsizlik. 19 yıldır çalışıyorum milli eğitimde ücretli olarak, benim hakkım değil mi? Ne zorluklar sıkıntılar çektim, kaç kez intiharı düşündüm.