MEB'den Norm Fazlası Öğretmen Atamaları Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı, norm fazlası öğretmen atamaları için önemli bir açıklama yaptı. Norm fazlası atamalarda ilçe önceliği olduğu açıklandı.

MEB Personeli 22.09.2016, 08:37 22.09.2016, 08:44
MEB'den Norm Fazlası Öğretmen Atamaları Açıklaması
Norm fazlası öğretmen atamaları için başvurular 23 Eylül-26 Eylül 2016 tarihleri arasında yapılacak. Fakat atamalarda hala bir belirsizlik vardı. Puan önceliği mi yoksa ilçe önceliği mi olacağı konusu netlik kazanmamıştı.

Norm fazlası öğretmenlerin atamalarına ilişkin, Milli Eğitim Bakanlığı bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre puan önceliği değil ilçe önceliği olduğu vurgulandı.

Mesela bir ilçede ihtiyaç olan branş için puanı düşük olsa bile, o ilçede bulunan öğretmenin ataması gerçekleştirilecek. Öncelik kadrosu o ilçede bulunan öğretmenlerin olacak.


Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

"İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler Konulu Genelge Hakkında Açıklama

İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler konulu 19/09/2016 tarihli ve 2016/19 sayılı Genelgede yer alan; "1- Tercihte bulunanların, en fazla 25 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilmek üzere tercihleri dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre il içinde," ifadesi kapsamında yapılacak atamalar konusunda aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 53'üncü maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesinde; "Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanır." hükmüne yer verilmiştir.

Buna göre, anılan Genelgede yer alan ve yukarıda ifade edilen açıklama kapsamında öğretmenin kadrosunun bulunduğu ilçede yer alan okullara yapılacak atamalarda, kadrosu o ilçede bulunan öğretmenlere öncelik verilecektir.

Örneğin;
1- A ilçesindeki bir okulun boş bulunan Coğrafya alanına yapılacak atama için A ilçesinden 70 ve 80 hizmet puanı bulunan iki öğretmenle B ilçesinden 150 puanı bulunan bir öğretmen ve C ilçesinden 200 puanı bulunan bir öğretmenin başvuruda bulunması durumunda, bu okulun Coğrafya öğretmenliğine A ilçesinden başvuran öğretmenlerden 80 hizmet puanı bulunan öğretmenin ataması yapılacaktır.

2- A ilçesindeki bir okulun boş bulunan Tarih alanına yapılacak atama için A ilçesinden hiçbir başvurunun bulunmaması, buna karşın B ilçesinden 100 puanı bulunan bir öğretmen ve C ilçesinden 150 puanı bulunan bir öğretmenin başvuruda bulunması durumunda, bu okulun Tarih öğretmenliğine C ilçesinden başvuran 150 hizmet puanı bulunan öğretmenin ataması yapılacaktır.

Görüleceği üzere, bu kapsamda yapılacak atamalarda öğretmenlerin kadrolarının bulunduğu ilçe dışındaki okullara atanmaları olasılığı oldukça düşük olacaktır.

Atamaların yukarıda açıklandığı şekilde yapılması ve bu durumun anılan Genelge kapsamında başvuruda bulunma konumunda olan tüm öğretmenlere en kısa sürede duyurulması rica olunur.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü"

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)