Alexa
30 Nisan 2016 Cumartesi 23:09
MEB, Şehit yakını ve Gazilere verdiği 'memur' unvanını, hizmetli engellilere neden vermiyor ?

 Devlet Personel Başkanlığının verilerine göre kamuya personel alımları arasında 'özel alım usulü uygulanan haller' de yer almaktadır. Bu haller arasında ise terör mağduru şehit ve gazi yakınlarının istihdamı, korunmaya muhtaç çocuk ile şehit yakınları, engelli istihdamı ve istisnai memuriyet seçenekleri bulunmaktadır.

 

            Terör Mağduru Şehit ve Gazi Yakınlarının İstihdamı için kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personellerin %2 si oranında istihdam ayrılırken, bu durum engelli istihdamında ise %3'tür.

 

            Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 27.04.2016 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıda, kamu kurum ve kuruluşlarında şehit yakını ve gazi olarak yardımcı hizmetler sınıfına görev yapan personellerden (hizmetli, aşçı, bekçi, kaloriferci, teknisyen yardımcısı, terzi ve dağıtıcı) belirli şartları sağlayanların sınavsız olarak memur unvanına geçebilmelerine olanak tanındığı belirtilmiştir.

 

Devam Ediyor

Devamı

            Gönderilen yazıda;

            Merkez ve taşra teşkilatında şehit yakını ve gazi olarak yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personellerden,

            - En az lise ve dengi okul mezunlarından,

            - Son iki yılı Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere Devlet memurluğunda en az 3 yıl görev yapmış olanların,

            Kurum ihtiyaçları, kamu yararı, ve kişilerin istekleri dikkate alınarak sınavsız (sınava tabi olmadan) görev yaptıkları il emrine "Memur" kadrolarına atanmaları uygun görüldüğü belirtilmiştir.

            Yukarıdaki ifadelerin değerlendirildiğinde; Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde şehit yakını ve gazi olarak yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personellerden, en az lise mezun olmaları ve 1 yılı Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere 3 yıl memuriyet görevi yapmış olmaları şartı ile yardımcı hizmetler unvanından memuriyet unvanına geçecekleri, ayrıca görev yaptıkları il emrinde çalışmaya devam edecekleri anlaşılmaktadır.

           Milli Eğitim Bakanlığının Bakanlığında şehit yakını ve gazi olarak yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personellere, sınavsız memur unvanı verilirken, yine şehit yakını ve gaziler gibi kamuya Özel Alım Usulü Uygulanan Haller arasında alınan engellilerden hizmetli kadrosunda görev yapan personellerine bu hakkı vermemesi, engellilere tanınması gereken pozitif ayrımcılığın uygulanmadığını gözler önüne sermektedir.

            Tüm hizmetli kadrosundaki engelliler, yıllarca hizmetli engellilerin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda ne gibi zor şartlar içerisinde görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarını, kendilerine engelleri oranında iş verilmediğini, hizmetli engellilerin memur unvanına geçirilmesi gerektiğini ifade etmeye çalışırken, sanki bu sorunların ve taleplerin söylenilmemiş ve istenilmemiş gibi davranılması ve yok sayılması hizmetli kadrosundaki engellileri derinden yaralamış ve bakanlığın kendilerini ikinci hatta üçüncü sınıf insan yerine koyduğu düşüncesine sahip oldukları izlenimini yaratmıştır.

            Bu bakımdan; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı hizmetli kadrosundaki engelliler de, tıpkı Bakanlıklarına bağlı şehit yakını ve gazilere tanınan sınavsız görev yaptıkları il emrine memur olarak unvanlarının verilmelerini ivedilikle talep etmektedirler. 

İşte Milli Eğitim Bakanlığı'nın İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği o yazı

NOT: Kamupersoneli.net tarafından hazırlanan bu haber  “www.kamupersoneli.net” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

Son Güncelleme: 30.04.2016 23:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nihat GÖKMEN 1 yıl önce

Kamu Personeli Nete Teşekkür eder, çalışmalarınızın devamını dileriz.
Umarım bu haber lise ve üniversite mezunu engelli hizmetli çalışanlar içinde bir çalışma yapılabilir bu haber ilgili mercilere ulaştırırsanız bir çok insanı sevindirmiş olursunuz saygı ve sevgi ile.....

Avatar
yusuf 1 yıl önce

ben bir engelliyim bana ve bütün engellilere bu durumun bizim içinde geçerli olmasını çoooook arzu ediyorum. Devletimizin bu konuya ilgi göstermesini istiyoruz.

Avatar
tolga 1 yıl önce

arkadaşlar gelin birlik olalım bizim engelli dernekleri uyuyor AKİM e yazalım MEB.AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINA yazalım raporunda hizmetliliği yapamacak kişiler var bunlarıda yapsınlar mezuniyeti yüksek olan geçici görevle memurluk yapanlar o kadroya geçsin fox habere yazalım dillendirelim hadi hep beraber

Avatar
Emine YAVUZ 1 yıl önce

Sadece Milli eğitim değil tüm bakanlıktaki engelli hizmetliler zor şartlarda çalışıyor.Bütün engelli hizmetliler için geçerli olmalı.

Avatar
hira deniz 1 yıl önce

çok güzel bir uygulama hizmetli kadrosundan memurluğa geçiş yapılmasına imkan veren herkezden Allah bin kere razı olsun

Avatar
arkeolog 1 yıl önce

Buy konu çok önemli aksi takdirde atama bekleyen sınava giren engelli sayılarında ciddi bir azalma olmayacak herkes hizmetli memur olmak istemiyor kimisi aldığı eğitimin gereği olan mesleği yapmak istiyor

Avatar
mustafa döner lise mezunuyum 1 yıl önce

Hizmetli kadrosunda özürlü olarak evrak kayıt memurluğunu yürütüyorum ve aynı zamanda şehit kardeşiyim bilgisayar sertifikam var şehit yakını olarak memur kadrosuna baş vurdum hem şehit yakını mem özürlüüm meb de inşAllah ayrıcalık yapılmadan memur katrosuna il emrine atanırım büttün arkadaşlarıma ve banada nasip etsin iyi çalışmalar.

Avatar
ilyas 1 yıl önce

Damdan düştüm yere yerden aldım elmayı gibi kuraya cikarsin sonra salla başını al maaşını derler hizmetli olmak kamuya yaramaz iskur personeli yapar 657SAYILI KANUN memurundur hizmetli yararlanamıyor memurun elinde kalemle kağıt varsa hizmetlinin elindeki süpürge kürek paspas gibi bakalım birde temel eğitim sınavına gidersin memur işini sunavlayıp tekrar süpürge kürek işine bakarsın ben hic işimde memnun degilim

banner493