20 Eylül 2016 Salı 09:16
Norm Fazlası Öğretmen Atamalarına İlişkin Genelge Yayımlandı
Milli Eğitim Bakanlığı, norm fazlası öğretmenlerin mağdur edilmemesi için atamalarının yapılacağını açıkladı. 19 Eylül 2016'da, norm fazlası öğretmenlerin atama genelgeleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı.

Alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına 40 bin norm fazlası öğretmen atamaları için başvurular 23 Eylül 2016 tarihine kadar yapılacak, atamalar ise 26 Eylül 2016 tarihinde valilikler tarafından yapılacak.

Genelgeye göre; öğretmenler geçici olarak görevlendirilmeyecekler. Görevlendirilen öğretmenler 4 yıl süreyle göreve devam edecekler. Aynı ünvanla aynı kurumda 8 yıldan fazla öğretmen ve yönetici olarak görev yapamayacaklar.Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı o genelgede:

" MADDE 41 – (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni  eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanırlar.

(2) Bu şekilde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi hâlinde bu durumdaki öğretmenler tercihleri de dikkate alınmak suretiyle öncelikle il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atanır.

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın (Mülga ibare:RG-21/7/2012-28360) (…) en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir. Ancak ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen öğretmenler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan öğretmenlerden norm kadro fazlası konumunda bulunanlar, engellilik durumlarının devamı süresince resen görev yeri belirlemeden istisnadır.' hükümlerine yer verilmiştir.

Kamupersoneli.net
Son Güncelleme: 20.09.2016 09:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Buket byk 2016-09-21 00:01:19

Resmi hiçbir kaynakta göremedim ama genelgeyi ?

Avatar
köstebek 2016-09-22 00:44:17

rehber öğretmenim. küçük bir ilçede 4 yıldır aynı meslek lisesinde çalışıyorum. 20 öğrenci eksik olduğu için norm fazlasıyım. okulumu ve öğrencilerimi çok seviyorum. bir mucize olsa ve şu günlerde rehberlik norm hesaplaması değişse..