Alexa

Öğretmenlerin Performans Karnesi Uygulaması Nasıl Yapılacak?

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan, öğretmenlerin performans karnesi alma uygulaması nasıl yapılacak, öğretmenlerin değerlendirme kriterleri neler olacak? Haberimizde...

Öğretmenlerin Performans Karnesi Uygulaması Nasıl Yapılacak?

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan, öğretmenlerin performans karnesi alma uygulaması nasıl yapılacak, öğretmenlerin değerlendirme kriterleri neler olacak? Haberimizde...

28 Ekim 2016 Cuma 16:42
Öğretmenlerin Performans Karnesi Uygulaması Nasıl Yapılacak?
Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmenlerin performanslarının değerlendirileceğini, değerlendirme neticesinde de öğretmenlere 'performans karnesi' verileceğini açıkladı (TIKLAYIN).

Kriter değerlendirmesinin zaman zaman öğrenci ve velilere "öğretmeninizden memnun musunuz?" sorusu sorularak da yapılacağını belirten Yılmaz, performans değerlendirmesi uygulamasına gelecek yıldan itibaren geçileceğini açıklamıştı.
Peki performans değerlendirme kriterleri neler olacak? Öğretmenlerin performansı neye göre değerlendirilecek?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, öğretmenlerin performanslarının değerlendirilmesine ilişkin açıklamalar yaptı: "Sistem içerisindeki mevcut bir milyon öğretmenin niteliğini arttırmak bakanlığımızın öncelikli hedefidir. Fakat bu kaliteyi attırmak için somut, ölçülebilir, gözlenebilir evrensel ölçütler gerekiyor.Dünyanın her ülkesinde geçerli olabilecek yeterlilikler var. Bir de bize özgü, belli branşlara özgü yeterlilikler var. Dolayısıyla evrensel standartların belirlenmesi için uzun süredir çalışıyoruz.

Evrensel ölçütlerde performansı ortaya koyacak bir ölçek hazırlandı. Bu ölçeğin son değerlendirmeleri sahada tamamlandıktan sonra öğretmenlerimize bu sistemi uygulamayı planlıyoruz.

Öğretmenin performansını değerlendirmek için çoklu veri kaynağından görüş alınacak. İlk etapta bu veri kaynakları 'okul müdürü', 'müdür yardımcısı', 'müfettiş', 'okuldaki diğer çalışanlar', 'zümre öğretmenleri', 'öz değerlendirme', 'öğrenci' ve 'veli' değerlendirmesi olarak belirlendi. Bu değerlendirmeler, güvenilirlik testleri sahada yapılmış ölçekler dahilinde yapılacak.'Strateji Geliştirme Başkanlığımız buna bir formül geliştiriyor. 100 puanı ağırlıklara göre dağıtıyor. Çoklu veri kaynaklarından alınan ve ağırlıklandırılmış puanlarla, belirlenen yeterlilikler çerçevesinde öğretmenlerimizin performansını değerlendireceğiz.

Okul idareleriyle işbirliği içerisinde bu gelişim ihtiyacı belirlenecek. Ayrıca öğretmenlerin zayıf yanları değil, güçlü yönleri de ortaya çıkarılacak. Bu sistemle öğretmenlerimiz için bireysel gelişim programı belirlenecek. Öğretmene bireysel ve mesleki gelişim planı hazırlanacak.

Öğretmenin alan bilgisi zayıf ise onu alan bilgisi programlarına yönlendireceğiz. Sınıf yönetimi becerisi zayıfsa sınıf yönetimi eğitimlerine yönlendireceğiz. İletişim becerileri zayıfsa o alandaki eğitimlere yönlendireceğiz. Bunlar mahallinde veya merkezi eğitimler olarak düzenlenecek. Bu eğitimlere katılan öğretmenler sürekli değerlendirilerek, bir önceki değerlendirme döneminden yeni değerlendirme dönemine kadar ne kadar gelişim göstermiş, eksikliklerini ne kadar gidermiş ortaya çıkmış olacak."dedi.

Kamupersoneli.net|Ankara

Son Güncelleme: 28.10.2016 16:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner493