Şubat Ayı Öğretmen Atama Sayıları Bir An Önce Açıklanmalı

Atanmayı bekleyen öğretmenler, bir an önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şubat 2017 atama sayılarının açıklanmasını bekliyorlar.

MEB Personeli 19.12.2016, 12:33 16.12.2016, 13:10
Şubat Ayı Öğretmen Atama Sayıları Bir An Önce Açıklanmalı
2017 yılının bütçe görüşmeleri bugün tamamlanacak. Görüşmeler boyunca öğretmenler, mühendisler başta olmak üzere bazı branşların atama sorunları da tutanaklara yansımış durumdadır.

DENİZ DEPBOYLU (Aydın) :
Bütçelerle ilgili, yine, kadrolarla ilgili ben biraz konuşmak istiyorum. Kadro bekleyen çok sayıda mezun adaylarımız var, iş bekleyen gençlerimiz var. Keza, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan projelerle atanmayı bekleyen ziraat mühendisleri, su ürünleri mühendisleri ve veterinerler için projelere bir an önce başlanması gerekmektedir.

Üniversite tercihlerini yaparken ve okula başladıklarında bu projelere istinaden kafalarında gelecekleriyle alakalı plan kuran gençlerimiz, bu projelerin iptali ve doğru orantılı olarak kadroların atanamaması sebebiyle eğitimli işsizler sınıfına katılmak zorunda bırakılmışlardır. Aynı şekilde, tıbbı personel atamalarında gerçekleştirilen taşeron ve eğitimsiz personel yerine, mesleğin eğitimini almış kişilere yer verilmesi ve taşeron sistemden vazgeçilmesi gerekmektedir.

Anayasa'nın 128'inci maddesi "Devletin, kamu iktisadî teşebbüsleri ve diğer kamu tüzelkişilerinin genel idare esaslarına göre yürütmekle yükümlü oldukları kamu hizmetlerinin gerektirdiği aslî ve sürekli görevler, memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle görülür." demektedir. 35 bin öğretmen ve ön lisans mezunu tıbbı sekreter atama beklerken de taşeron sistemle, taşeron firmalar aracılığıyla veri hazırlama elemanı çalıştırılması büyük bir haksızlıktır. Liyakata dayalı atama sistemi olan KPSS'den vazgeçilmemesi gerekiyor.

FETÖ-PDY soruşturmaları nedeniyle biz 53.854 öğretmenin açığa alındığını ve bunun ancak 7 bininin iade edildiğini biliyoruz. Bunun yanı sıra, emekli olan öğretmenlerimiz de mevcut. 2017 Şubat ayında 30 bin öğretmenin göreve alınacağı belirtilmişti www.kamupersoneli.net ancak şu anda çok sayıda bekleyen öğretmen adayımız, mezunumuz mevcut. Bu öğretmen adaylarımızın hayallerinin yıkılmaması ve boş kadrolara bir an önce atamalarla iş sahibi yapılmaları, istihdam edilmeleri gerekiyor. Yine, bu adayların bilimsel bilgilerinin ve eğitim becerilerinin yansız, objektif bir şekilde ölçüldüğü bir yöntemle göreve alınmaları gerekiyor. Sözleşmeli öğretmenlik doğru bir uygulama değil. Mülakat sistemi kalkmalı, kaldırılmıyorsa mülakatlar kamerayla kayıt altına alınmalı.

Kamupersoneli.net Değerlendirmesi: 2017 yılının bütçe görüşmeleri tamamlanıyor. Maliye’nin kurumlar için öngördüğü sayılar bellidir diye düşünüyoruz. Öğretmen adaylarının merakla beklediği atama sayılarının açıklanmasıyla belirsizlikler ortadan kalkacaktır. 2017 yılı için toplamda ne kadar öğretmen ataması yapılacak, 2017 Şubat döneminde ne kadarı kullanılacak ve 2017 Eylül ayında bunun ne kadarı kullanılacak gibi sorular cevap aramaktadır.

30 binlik bir atamadan bahsediliyor ancak bunun sadece Şubat dönemi mi yoksa toplam atama izni mi olduğu konusunda farklı açıklamalar yapılmaktadır. Hatta 30 binin üzerinde bir atama olacağı da söyleniyor. En yetkili ağızlardan açık ve net bir açıklamanın yapılmasının zamanı gelmiştir. 60 bin üzerinden bir dağılım yapılırsa MEB’i ve öğretmen adaylarını memnun etmeyecek bir atama izni çıkacaktır.

2017 yılı için toplam atama izni olan 60 bin dışında ilave atama izni çıkarsa öğretmen adaylarının istediği sayılarda atama mümkün olacaktır. Mevcut şartlarda 2017 Şubat ve Eylül dönemi için 15+15 bin, 20+15 bin, 15+20 bin şeklinde bir atama mümkün gözükmekle birlikte ilave atama izni çıkarsa bu sayılar değişecektir.

Zeki KARA/ Kamupersoneli.net - Özel HaberYorumlar (11)
Bu adalete ne denir 3 yıl önce
Ne farkımız var 2015 te kpss ye girenlerden neden onlar o kadar atandılarda biz bu kadar atanmıyoruz
6 milyonun sesi 3 yıl önce
6 milyon kpssli mayıstan beri bekliyor kontenjanları ve tercih yapılacağı gün öğreniyoruz kontenjanı öğretmenin ne ayrımcılığı varmış. Zaten bütün kpss öğretmenler üzerine kurulu 2 ay ve daha fazla alana çalışıyorlar üstüne üslük birde 6 milyon kpssliye ayrılan kontenjanın 5 katı kadar konyenjan alıyorlar biraz beklesinler biz aylardır bekliyoruz!
edebiyat 3 yıl önce
46 bin edebiyatçıya üç bin kadro haktır
vatandas 3 yıl önce
6 milyonun sesi yorumcusu seni bugune getiren ogretmen olmasa sen ne ise yararsin dusundun mu ogretmen b
edebiyat 3 yıl önce
Edebiyat yetim kaldı. Uzun adam bize sahip cik. Uc bin kadro haktir bize.
iyi 3 yıl önce
iyi edebiyat yetim kalsın normal
Altı milyonun değil sesi kendi sesi bile duymuyor 3 yıl önce
Bu altı milyonun sesi ne saçmalamış be bu kendinden bile anlamıyor
Memur öğretmen 3 yıl önce
Dershanecileri atamayın bizleri atayın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın