Alexa
03 Ağustos 2016 Çarşamba 14:22
Tüm Detaylarıyla Sözleşmeli Öğretmenlik Yönetmeliği
 Sözleşmeli öğretmen atamasına dair yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre 3 katı kadar aday içerisinden mülakattan 60 alan öğretmen adaylarının tamamı başarılı sayılacak ve tercih yapmak hakkını elde edecek. Mülakatı her geçen öğretmen adayının ataması yapılacak diye bir şey söz konusu olmayacak. Sözlü sınav atamalarda belirleyici olacaktır. Göreve başlamayan veya istifa edenin yerine 6 ay içinde tekrar atama yapılabilecek.
 
Başarı Puanı Aritmetik Ortalamayla Belli Olacak


Mülakat katılacak öğretmene 3 kişiden oluşan komisyon puan verecek. Verilen puanların aritmetik ortalaması başarı puanı olarak ilan edilecektir.

MADDE 9 –
(1) Sözlü sınav komisyonu; Bakan veya görevlendireceği birim amiri tarafından belirlenen kamu görevlilerinden oluşacak bir başkan, iki asıl ve ihtiyaç duyulduğunda değerlendirilmek üzere iki yedek üyeden oluşur. Yedek üyeler, sınav merkezlerinde oluşturulan yedek üye havuzundan görevlendirilir.

(2) Sözlü sınav komisyonu, üye tam sayısı ile toplanır. Asıl üyenin bulunmadığı toplantıya Komisyon başkanının çağrısı üzerine yedek üye katılır. Başarı puanı, her üyenin verdiği puanın aritmetik ortalaması alınarak hesaplanır.
 
Sözlü Sınav İfade ve Yoruma Dayalı Olacak


Sözleşmeli öğretmen atamasında konular belli oldu. Ağırlıklı olarak ifade ve yoruma dayalı olacak mülakatta adayların ifade yeteneği, kendini anlatma becerisi, iletişim becerisi, özgüveni, konuşma yeteneği, genel kültürü, güncel olaylara bakışı, analiz etme, bilimsel gelişmeleri takip etme, teknolojiyi kullanma gibi konularda öğretmen adaylarına sorular sorulacaktır.

MADDE 11 –
(1) Sözlü sınav konuları ve ağırlıkları şunlardır:
a) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %25,
b) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %25,
c) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %25,
ç) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri: %25.
 
60 Alan Herkes Başarılı Sayılacak


MADDE 12
(1) KPSS sonucunda her alan için oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, alanlar için belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava çağrılır.

(2)
Sözlü sınav, Bakanlıkça sözlü sınav komisyonu oluşturulması öngörülen sözlü sınav merkezlerinde yapılır.

(3)
Sözlü sınava girmek isteyenler, tercihleri de dikkate alınarak belirlenen sözlü sınav merkezlerinden birinde sözlü sınava alınır.

(4)
Sözleşmeli öğretmenliğe atama için yapılacak sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar, sözlü sınav komisyonunca yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır ve sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkına sahip olur.
 
Öğretmen Adayları 20 Tercih Yapacak


MADDE 14 –
(1) Sözlü sınav sonrasında sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih hakkı kazananların atama başvuruları, sözlü sınav sonuçlarının kesinleştiği tarihten itibaren ilan edilen süre içinde elektronik ortamda alınır.


(2) Sözleşmeli öğretmenliğe atanma isteğinde bulunanlara en fazla 20 tercih hakkı verilir. Adaylar başvurularında, tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirtir. Tercihleri dışında atanmayı kabul etmediğini beyan eden adayların tercihlerine yerleştirilemedikleri takdirde atamaları yapılmaz.
 
Sözlü Sınav Üstünlüğüne Göre Atamalar Yapılacak


MADDE 15 –
Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlardan sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere başvuruda bulunanların atamaları, sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre tercihleri de dikkate alınarak ilan edilen kontenjanlar dâhilinde elektronik ortamda gerçekleştirilir. Puan eşitliği hâlinde KPSS puanı üstünlüğü dikkate alınır; eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenir.
 
 
Boşalan Kadrolara 6 Ay İçinde Atama Yapılabilecek


Sözleşmeli öğretmenlik atamaları, Bakanlıkça il/ilçe veya doğrudan eğitim kurumlarına yapılacak. Bakanlıkça il/ilçe emrine atama yapılması hâlinde sözleşmeli öğretmenlerin görev yerleri, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince alanında ihtiyaç bulunan eğitim kurumları olacak şekilde belirlenecek. Daha sonra ataması yapılan sözleşmeli öğretmenler ile ilgili il/ilçe millî eğitim müdürleri arasında sözleşme imzalanır. İ

lan edilen kontenjanlardan atama şartlarını taşımadıklarının anlaşılması nedeniyle atamaların iptal edilmesi, atanılan göreve geçerli bir mazeret olmaksızın süresi içinde başlanılmaması ya da atanma hakkından vazgeçilmesi gibi sebeplerle boşalan pozisyonlara, sözlü sınav sonuçlarının kesinleştiği tarihten itibaren altı aylık süreyi aşmamak üzere aynı usulle atama yapılabilecek.
 
2 Ay İçinde Göreve Başlamayanın Ataması İptal Edilecek


MADDE 16 –

(1) Ataması yapılanlara, 11/2/1952 tarihli ve 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebligat yapılır. Atamaları kendilerine tebliğ edilenler, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlar.


(2) Göreve başlatılma sırasında taraflar arasında hizmet sözleşmesi imzalanır. Sözleşme imzalayanlar görev aldıkları eğitim kurumlarında alanları itibariyle norm kadrolarla ilişkilendirilir.


(3) Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın süresi içerisinde göreve başlayamayanlar ile belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebeplerle göreve başlamama hâli iki ayı aştığı takdirde bu kişilerin atamaları iptal edilir. Ataması iptal edilenler ile göreve başlayıp da dört yıl içinde görevinden ayrılanlar, atamalarının iptal edildiği veya ayrıldıkları tarihten itibaren bir yıl süreyle sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına atanmak üzere başvuruda bulunamaz.
 
YÖNETMELİĞİN ÖZETİ
 
1) 3 katı kadar aday mülakata alınacak ve 60 alan herkes başarılı sayılacak ve tercih hakkına sahip olacaktır. Yönetmelikte KPSS puanı ve sözlü puanının ortalaması alınacağına dair bir ifade yok. Yani aritmetik ortalama yerine sözlü sınav üstünlüğüne göre tercihler alınacak denmiştir. Sözlü sınav puanı yüksek olanlar atanacak öncelikle.


2) Öğretmen adayının sözleşmeli öğretmen atamasında yine mülakat belirleyici olacaktır. Öğretmen adayı sadece 60 puan almak için uğraşmayacak, 100 tam puan üzerinden en yüksek puanı almak için çaba gösterecektir çünkü mülakat puanı yüksek olan atanacaktır. Diğerleri tercihlerde elenecektir.

3) Tercihler sonucunda atanamayan ancak mülakatta başarılı sayılan öğretmen adayları, 6 ay içinde kadroların boşalmasını bekleyecektir. Olası bir kadronun boşalması durumunda MEB, yapmış olduğu mülakat puanıyla 6 ay içinde boş kadroya atama yapabilecek.

4) Mülakat katılacak öğretmene 3 kişiden oluşan komisyon puan verecek. Verilen puanların aritmetik ortalaması başarı puanı olarak ilan edilecektir. Yani öğretmenin kaderi üç kişinin elinde olacaktır.


5) Yani mülakattan 60 puanın altında alanlar doğrudan elenecek, 60 puan ve üstü alanlar tercih hakkına sahip olacak, sözlü sınavı yüksek olanlar atanacak, tercihlerde atanamayanlar için de boşalan kadrolara 6 ay içinde atama yapılabilecek.
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları Kamupersoneli.Net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kamupersoneli.Net tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.


Son Güncelleme: 03.08.2016 15:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Biology 1 yıl önce

Yıl olarak sadece 2016 kpss mi geçerli olacak 2015 de geçerli mi?

Avatar
elektrik 1 yıl önce

fetö terör örgütü soruları çaldığı halde neden hala kpss puanına bakılıyor ösym fötü itlerinden temizlenmiştir inşAllah

Avatar
ryhn 13 ay önce

Mülakat puanına bakılıyormuş.puanlar eşit oldugu taktirde kpss puanına bakilacakmis

banner493