657 Yeniden Düzenleniyor ! Ömür Boyu Memurluk Bitiyor

Hükümet reform paketinin içine yatırım ve istihdamın yanı sıra kamu çalışanları düzenlemesini de aldı. Devlet memurları, iş güvencesiz personel alanları çoğaltıldı diye karşı çıktı. Memurun karşı çıktığı bu paket sağlık, güvenlik, bilişim ve ulaşımda sözleşmeli personellere kapı açıyor.

657 Yeniden Düzenleniyor ! Ömür Boyu Memurluk Bitiyor

Bilindiği gibi hükümet ekonomiye bir yıldır teşvik ediyor. Konu ile ilgili olarak hükümet referandum sonrası çalışmalarını hızlandırdı. Yabancı yatırımcıyı çeken, katma değerli yatırıma teşvik ve istihdamı artırıcı yeni paketlerin yanı sıra, memura performans kriteri getiren kamu çalışanı reformunu da ajandasına aldı. Memur temsilcileri iş güvencesiz sözleşmeli personel alanlarının çoğaltılması konusuna karşı çıktı. İş güvencesiz personel alanlarının bulunduğu yeni reform köklü değişiklikleri de beraberinde getirdi. 

PERSONEL AÇIĞI SÖZLEŞMELİLERLE KARŞILANACAK

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu yeniden düzenleniyor. Kanunun yeninden düzenlenmesi ile sağlık, teknik, bilişim, güvenlik ve ulaşım gibi devlet hizmetlerinde yeni ihtiyaç oluşması halinde bu görevlerin sözleşmeli personeller ile karşılanması öngörülüyor.

Konu ile ilgili olarak Karar Gazetesinden Hamide Hangül'ün aktardıklarına göre iş güvenliği uzmanları şu açıklamalarda bulundu;

"Kamunun yeterli olmadığı yerlerde sözleşmeli personel görevlendirilecek. Örneğin, İstanbul'da doktor, avukat, öğretmen şoför, bilişim uzmanı var ancak bunlar yetersiz, oraya ilave doktor, şoför, mühendis alımı sözleşmeli statüsünde yapılacak. Yani mevcut doktorlar kalacak, ilave ve yeni ihtiyaçta bu, sözleşmelilerle giderilecek."

300 BİN SÖZLEŞMELİYE KADRO SÖZÜ

2016 yılının Aralık ayında KİT'lerde çalışan 4 bin 552 devlet memuruna karşılık, sözleşmeli personel 73 bin 329'e çıktı. Söz konusu kadroların 49 bin 293'ünü sürekli işçi, 9 bin 434'ünü geçici işçi ve 3 bin 587'sini kapsam dışı çalışanlar oluşturmuştu. Ancak ilerleyen yıllarda 300 bin sözleşmeli personele kadro sözü verilmesi sayıyı arttırdı.

KAMU PERSONELİ İSTİHDAM ŞEKİLLERİ

KİT'ler dışındaki kadrolarda ortaya çıkmaya başladı. 2007 yılının Aralık ayında 2 milyon 77 bin 699 kadrolu memur 223 bin 812 sözleşmeli personel bulunurken, 2009 yılına gelindiğinde 2 milyon 92 bin 626 kadroluya karşılık sözleşmelilerde 302 bin 948 kişiye ulaşılmıştı.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 11:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
amerika oyunu bunlar
amerika oyunu bunlar - 2 yıl Önce

Köprü önemli bence

kadir
kadir - 2 yıl Önce

bu bakanla olmaz ama dışardan yani 2019 seçimlerinden sonra olbilir

Leyla
Leyla - 2 yıl Önce

Düz lise mezunuyum 2018 orta öğretim kpssye gireceğim ve eğerki kazanırsam 2 yıl boyunca sözleşmeli olarakmı çalışacağım ?