Askerlik Borçlanma İşlemleri Emeklilik Haklarını Etkiliyor Mu?

Askerlik Borçlanma İşlemleri Emeklilik Haklarını Etkiliyor Mu?

Askerlik borçlanma işlemlerinin emekliliğe etkisi var mı? Askerlik borçlananın emeklilik haklarında değişiklik oluyor mu? Detaylar bu haberimizde...

Askerlik borçlanma işlemlerinin emekliliğe etkisi var mı? Askerlik borçlananın emeklilik haklarında değişiklik oluyor mu? Detaylar bu haberimizde...

Bilindiği üzere Kamuda görevli devlet memurlarının muvazzaf askerlikte geçirdiği süre memuriyet hizmetinden sayılıyor fakat askerlik borçlanılması durumunda emekli ikramiyeleri ve aylıklarına etki edebiliyor. Askerlik süresinin memuriyete etkisi nedir? Askerlikte geçirilen süre kıdem zamanına dahil edilir ve kazanılan hak kişinin aylık derece ve kademeleriinin belirlenmesinde esas unsuru oluşturur.Bu durumun yanında yıllık izin sürelerinin belirlenmesi aşamasında askerlikle geçirilen sürenin borçlanılması halinde , borçlanılan zaman emekli maaşı ( aylığı) hesabına esas fiili hizmet süresine ve emeklilik sırasında alınacak ikramiye hesabına  asıl hizmet süresi dahil edilecektir. Bu işlemlerin emekli aylık ve ikramiyelerinin daha fazla olmasını sağlayabiliyor.

Askerlik borçlanmasının emeklilik haklarına ne gibi bir etkisi vardır?

Askerlik borçlanılması durumunda emekli aylığı ve emekli ikramiyeleri direk olarak etkileniyor. Askerlik borçlanması işleminin emeklilik tarihinden en az 6 ay önce yapılması gerekiyor. Borçlanma talebinden 6 ay beklenmeyip emekli olunursa borçlanma işlemi geçerli sayılmıyor.

Kamuda devlet memuru olarak çalışmadan önce sigortalı olarak bir işte çalışıyorsa bu durum ayrı değerlendirilir. 08.9.1999 tarihinden önce  memur olanlara ise 5434 sayılı kanunun 39.Maddesi geçerlidir. Sigortalılık süreleride emekli aylık hesabı esnasında kullanılmaktadır. Fakat emekli'nin sigortası özel sektördeyse  işlem uygulanmaz. 

 Kamupersoneli.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler