Ataması yapılan, kadro değişikliği yaşayan memur hangi ek göstergeden yararlanır? 3600 ek göstergede son durum ne  ve ne zaman meclise gelecek?

Ataması yapılan, kadro değişikliği yaşayan memur hangi ek göstergeden yararlanır? 3600 ek göstergede son durum ne ve ne zaman meclise gelecek?

Ek göstergede son durum ve 3600 ek gösterge ile ilgili milyonlarca memur araştırma yapıyor. Ayrıca ek göstergeyle ilgili bilinmeyen birçok soru mevcut. Örneğin ataması yapılan, görevdeyken kadro değişikliği yaşayan memur hangi ek göstergeden yararlanır? Örneğin; 3000 ek göstergeli il basın ve halkla ilişkiler müdürü olarak görev yapan biri, 2200 ek göstergeli 1'inci derece şube müdürü kadrosuna ataması yapılan memur hangi ek göstergeden yararlanır? İşte ek gösterge ile ilgili bilinmeyenler...

3600 ek gösterge son dakika gelişmeleri ve '3600 ek gösterge  ne zaman meclise gelecek' sorusu milyonlarca memur tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Ayrıca birçok insan ek gösterge ile ilgili bilinmeyenlerin cevabını arıyor...

Ek gösterge nedir?

Ek gösterge, kadro görevini yürüten personele verilen önemin göstergesi, yetki ve sorumluluğunun karşılığı. Yetki ve sorumluluk ise, eğitim sonucu elde edilen unvana göre değil, kadro unvanına bağlı olarak kullanılır. 

3000 ek göstergeli kadrodan 2200 ek göstergeli kadroya atanan bir memur hangi ek göstergeden yararlanır?

 Sabah gazetesi yazarı Faruk Erdem'in yazısına göre; Devlet memurlarının ek göstergesi  "Kanuna tabi kurumların kadrolarında bulunan personelin aylıkları,hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık alınan dereceler dikkate alınarak bu kanuna ekli I ve II sayılı cetvellerde gösterilen ek gösterge rakamlarının eklenmesiyle hesaplanır. II sayılı cetvelde yer alan unvanlarda değişiklik yapmaya ve yeni unvanlar ilave etmeye Bakanlar Kurulu yetkilidir. Bu ek göstergeler, ilgililerin belirtilen sınıf ve görevlerde bulundukları sürece ödemelere esas alınıp, terfi bakımından kazanılmış hak sayılmaz..." hükmüne yer verilerek Devlet memurlarının maaşa esas ek göstergeleri 657 sayılı Kanuna ekli I ve II sayılı cetvellerde düzenlenmiştir.

Söz konusu madde ile ek göstergenin memurun yer aldığı sınıf ve görevlerde bulunduğu sürece ödeneceği ifade edilmiş, ek göstergenin kadroya bağlı olduğu belirtilmiştir. Zira 657 sayılı Kanun kapsamında kadro, memurun çalıştığı belli bir görev yerini ifade etmekte olup, yapacağı işle bağlantısının da kurucu unsurudur. Aynı zamanda kadro personelin sayısının, niteliğinin, görev yerinin, unvanının, sınıf ve derecesinin, yükselmesinin, parasal ve özlük haklarının da genel olarak belirleyicisidir.

Ataması yapılan, kadro değişikliği yaşayan memur hangi ek göstergeden yararlanır? 3600 ek göstergede son durum ne  ve ne zaman meclise gelecek?

Nitekim benzer bir konuya ilişkin olarak Danıştay kararında: "İçtihadın birleştirilmesi istemine konu olan kararlarda uyuşmazlığı, kimya mühendisi unvanına sahip olmakla beraber, teknik hizmetler sınıfında kimyager kadrosunda görev yapanların ek göstergelerinin tespitinde tahsil durumunun mu, yoksa kadro unvanının mı esas alınacağı, buna göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na 527 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 3'üncü maddesi ile eklenen (I) Sayılı Cetvelin Teknik Hizmetler Sınıfı bölümünün (a) bendinde öngörülen (3600) ek gösterge rakamından mı, yoksa (b) bendinde öngörülen (3000) ek gösterge rakamından mı yararlandırılacağı hususu oluşturmaktadır.

Ek göstergeden yararlanmmak için cetvellerdeki kadrolardan birini atanmış olması gerekiyor

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 43'üncü maddesinde, ek göstergelerin bir takım görevlerin önem ve niteliklerinden ötürü kabul edildiğini, memura yapılacak aylık ödemenin gösterge tablosundaki rakama bu ek gösterge rakamlarının eklenmesi suretiyle bulunacak gösterge rakamı üzerinden hesaplanacağını belirten hükümler, bunların kesinlikle göreve bağlı, sunulan hizmetin ve yapılan görevin karşılığı olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Ek gösterge, kadro görevini yürüten personele verilen önemin göstergesi, yetki ve sorumluluğunun karşılığıdır. Yetki ve sorumluluk ise, eğitim sonucu elde edilen unvana göre değil, kadro unvanına bağlı olarak kullanılır. Anılan Kanunun 33'üncü maddesinde ise, kadrosuz memur çalıştırılamayacağının hükme bağlandığı, ek göstergeden yararlanabilmek için cetvellerde karşılığı gösterilen kadroların birine atanmış ve bu görevi fiilen ifa ediyor olma şartlarının birlikte gerçekleşmesi gerektiği, ayrıca 147'nci maddesinde de aylığın hizmetlerin karşılığında kadroya dayanılarak ay itibarıyla ödenen parayı ifade ettiği belirtilmiştir. Bu itibarla anılan hükümler dikkate alınmaksızın 657 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı ek gösterge cetveli tek dayanak alınmak suretiyle ek göstergenin unvana göre uygulanması gerektiği sonucuna varmak mümkün değildir. Kadro ve bunun karşılığı ödenen parayı ifade eden aylığın ve bunun bir parçasını oluşturan ek göstergenin, başka bir anlatımla memurun parasal haklarını düzenleyen kuralların, yorum yoluyla kapsamlarının genişletilmesi veya boşluklarının doldurulması mümkün değildir.

Ataması yapılan, kadro değişikliği yaşayan memur hangi ek göstergeden yararlanır? 3600 ek göstergede son durum ne  ve ne zaman meclise gelecek?

657 sayılı Kanunun 43'üncü maddesi, ek gösterge konusunda bu Kanuna ekli (I) ve (II) sayılı cetvellere atıf yaptığından, ilgililere uygulanacak ek göstergenin tespitinde söz konusu cetvellerin yanında 43'üncü maddede yer alan düzenlemelerin de (unvana ilişkin görevde, kadroda bulunma koşulunun da) göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Buna göre, Devlet memurlarının fiilen görev yapmakta oldukları kadro unvanları için ek gösterge öngörülmesi halinde bundan yararlanacakları, kadro unvanında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece mezuniyet diplomasında yer alan unvan, başka bir anlatımla tahsil durumu dikkate alınarak ek gösterge uygulamasından yararlanamayacakları sonucuna ulaşılmaktadır." ifadelerine yer verilerek kimyager kadrosunda bulunmakta iken, kimya mühendisliğini bitirenlerin, mühendis kadrosuna atanmaksızın, mühendis kadrosu için öngörülen ek göstergeden yararlanmalarının mümkün bulunmadığı belirtilmiştir.

Ataması yapılan, kadro değişikliği yaşayan memur hangi ek göstergeden yararlanır? 3600 ek göstergede son durum ne  ve ne zaman meclise gelecek?

Unvanın ek göstergesinden ancak unvanın kadrosundayken yararlanılabilir

Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulunun mezkur kararı uyarınca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli I sayılı cetvelin "Teknik Hizmetler Sınıfı" bölümünün (a) bendindeki "Kadroları bu sınıfa dahil olup, en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olarak yürürlükteki hükümlere göre Yüksek Mühendis, Mühendis, Yüksek Mimar ve Mimar ile şehir plancısı ve Bölge Plancısı unvanını almış olanlar" ifadesine göre kadroları teknik hizmetler sınıfında bulunan ve yüksek öğrenim görerek anılan unvanları alanlar, Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulunun mezkur kararına istinaden, ancak o kadrolara atanmaları halinde anılan unvanların ek göstergelerinden yararlanabileceklerdir.

Sonuç olarak ek gösterge rakamlarının tespitinde kural olarak memurların görev yaptığı kadro unvanının esas alınması sebebiyle kazanılmış hak aylık yönünden hâlihazırda görev yaptığı kadronun ek gösterge rakamından yararlanması gerektiği değerlendirilmektedir.

Ataması yapılan, kadro değişikliği yaşayan memur hangi ek göstergeden yararlanır? 3600 ek göstergede son durum ne  ve ne zaman meclise gelecek?

Peki, ek göstergede son durum ne? 3600 ek gösterge ne zaman meclise gelecek?

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, '3600 ek gösterge talebi takvim uygun olursa seçimden önce çıkarılacak. Meclis kapanmadan torba yasa teklifi gündeme gelebilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “İkinci 100 Günlük Eylem Planı” çerçevesinde, öğretmenlerin ek göstergeleri 3600’e yükseltilecek. Hazırlanan çalışma taslağında daha önce ifade edilen polis, hemşire, din görevlisi memurların yanında kamuda idareci olarak çalışanlar da yer aldı. İşte 3600 ek gösterge neleri değiştirecek? Kimleri kapsıyor? 3600 ek göstergede son durum haberleri...

1.6 milyon memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesi ile beraber hem emekli maaşları hem de memur maaşları ve emekli ikramiyelerinde artışlar olacak. Öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ayırım yapılmaksızın 3600 kapsamına alınırken, yeni göstergeyle emekli olacak memurların maaşları, emekli ikramiyeleri yaklaşık yüzde 20 yükselecek. Emekli ikramiyeleri en az 25 bin lira artacak. Paket kapsamında yaklaşık 280 bin polis, 1 milyon 100 bin öğretmen, 110 bin hemşire, 120 bin din görevlisi yararlanacak.

3600 ek gösterge kimleri kapsayacak?

Daha önceden İbrahim Kalın’ın yaptığı açıklamada dört meslek grubuyla ilgili bir paket olacağını duyurmuşlardı. İlk etapta; polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi şeklinde gerçekleştirileceği duyurulmuştu. 3600 ek gösterge kapsamında dul ve yetimlerde yararlanacak.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler