Maliye Bakanlığından Sözleşmeli Memuru Üzecek Haber

Maliye Bakanlığı, aldığı mahkeme kararı ile ek ödeme elde eden sözleşmeli memura, mahkeme kararının uygulanmasının, diğer personele karşı adaletsizlik oluşturacağını açıkladı.

Memurlar 02.12.2017, 14:29 02.12.2017, 16:40
Maliye Bakanlığından Sözleşmeli Memuru Üzecek Haber

Maliye Bakanlığından, aldıkları mahkeme kararı ile ek ödeme elde eden sözleşmeli memura olumsuz yanıt geldi.

Mahkeme kararlarına rağmen kendilerine ek ödeme yapılmadığını savunan 4/C'li (sözleşmeli personel) personelin başvurusunun ardından, Kamu Denetçiliği Kurumu, “Lehlerine verilen yargı kararı sonucu, ek ödeme elde eden 4/C kapsamındaki personele, ek ödemelerin yapılmaması sebebiyle oluşan mağduriyetinin giderilmesi gerekir'' değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kamu Denetçiliği Kurumunun değerlendirmesine rağmen ek ödemenin yapılmaması üzerine CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Maliye Bakanı Naci Ağbal'a söz konusu durumu aktardı.

Çözüm Kararı Uygulanabilir Nitelikte Değil 

Maliye Bakanı Naci Ağbal bu durum üzerine yapmış olduğu konuşmasında; “Aynı statüde istihdam edilen geçici personelin önemli bir kısmına sadece toplu sözleşmeye göre ek ödeme yapılırken diğer kısmına ise buna ilave olarak aynı nitelikte mükerrer bir ödeme yapılması sonucunu doğuracağı ve bu durumun eşitlik, adalet, hakkaniyet ve hukukilik ölçütlerine uygun düşmediği değerlendirilmektedir. Tavsiye kararında yer alan çözümün uygulanabilir nitelikte görülemediği belirtilmiştir. Mahkeme kararlarının nasıl uygulanacağına dair idarelerce tereddütler yaşanmış, mahkeme kararlarında da buna ilişkin açıklık yer almamıştır. Bunun üzerine bazı idareler mahkeme kararını hukuki yetersizlik gerekçesiyle yerine getirmemiş, bazıları ise karar doğrultusunda geçici personele ek ödeme yapmıştır'' açıklamasında bulundu.

Hukuk Yok Sayılıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın söz konusu duruma ilişkin açıklamasının ardından, CHP'li Fethi Gürer; “Maliye Bakanlığı ile Kamu Denetçiliği Kurumu'mun kararları tamamen ayrı görüş içermektedir. Bu durumda, Maliye Bakanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun tavsiye kararına karşı aldığı bu karar ile kazanılmış haklarını ve hukuku da yok sayıyor" şeklinde konuştu.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)