Memur Tayinine İlişkin Eş Durumu Düzenlemesi

Eş durumundan tayin isteme hakkı yalnızca memurlar çiftlere sunuluyordu. Yapılan düzenleme ile artık eşi memur olmayanlar da tayin isteyebilecek.

Memurlar 15.12.2017, 10:38
Memur Tayinine İlişkin Eş Durumu Düzenlemesi

Eşi memur olmayanlar da artık tayin isteyebilecek. Eş durumundan tayin isteme hakkı yalnızca memurlar çiftlere sunuluyordu. Artık bu şart kaldırıldı ve eşi memur olmayanlara da tayin isteme hakkı getirildi.

Eşi memur olmayan memurlar da eş durumundan tayin isteyebiliyor. Eş durumundan tayin için her birimin kendi yönetmeliği bulunmaktadır. Yapılan düzenlemelerin ardından yalnızca memur çiftlere sunulan tayin hakkı şartı kaldırıldı. Bununla birlikte eşi memur olmayan memurlar da tayin isteme hakkına sahip oldu. 

2 Yılda En Az 360 Gün Prim Şartı

Eşi SSK'lı çalışan veya kendi işini yapan bir memur da eş durumundan tayin isteyebilecek. Söz konusu tayin için kişilerin son 2 yılda en az 360 gün prim yatırılmış olması şartı aranıyor. Ayrıca yapılan düzenlemeler ile son iki yılda bir yıl prim yatırılmış eşler için memur olmasa bile tayin hakkı bulunuyor.

Akşam Gazetesinden Okan Güray Bülbül'ün haberine göre, memurların memur olmayan eşlerinden dolayı tayin istemeleri için daha önce son üç yıl içerisinde kesintisiz çalışma koşulu isteniyordu. Bu şartın değiştirilmesi ile birlikte memur olmayan eşler için de tayin isteme hakkı doğdu.

Çiftler Aynı Kurumda Çalışıyorsa

Peki çiftlerin her ikisi de memur ve aynı kurumda çalışıyorsa tayin nasıl yapılıyor? Bu durumda, çalıştıkları kurumun hangi yerde daha çok hizmet ihtiyacı varsa oraya tayin yapılabiliyor. Eğer farklı kurumlarda çalışılıyor ise ayin yeri kurumlar arası koordinasyonla her iki kurumun da daha çok hizmete ihtiyacı olduğu yere tayin gerçekleştiriliyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (2)
Emre 2 yıl önce
Bu haberler Faso fiso torpilin olmadığı sürece kurumlar 360 günü kabul etmiyor dava açsan ne zaman sonuçlanacak belli değil
bilal 1 yıl önce
belediyelerde de aynı durum sözkonusu mu?