Memurlar hafta sonu çalışabilir mi? Kamuda çalışan devlet memurları fazla mesai yapabilir mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar hafta sonu mesaisine kalabilir mi? Devlet memurları hafta sonu çalışmalarının istenip istenemeyeceğini merak ederken, amirleri tarafından hafta tatilinde çalışmaları istendiğinde yapmak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini de öğrenmek istiyor. İşte detaylar…

Memurlar hafta sonu çalışabilir mi? Kamuda çalışan devlet memurları fazla mesai yapabilir mi?

657 sayılı kanuna göre devlet memurlarının çalışma düzeni belirlenmiştir. Kanunda hafta sonu günleri çalışma konusunda da açık hükümler bulunmaktadır. İşte devlet memurlarının hafta sonu çalışmaları ile ilgili merak edilen detaylar…

Devlet memurları fazla mesai yapabilir mi?

Danıştay 8. Daire Başkanlığı Esas No:1996/1213  Karar No:1998/4166  ve 10.12.1998 tarihli kararında bu konu hakkında şöyle demiştir;

"657 sayılı Yasanın “Fazla Çalışma Ücreti” başlıklı 178. maddesinin (B) fıkrasında, kurumların gerektiği takdirde personelini günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma ücreti verilmeksizin çalıştırabilecekleri ve bu durumda fazla çalışmanın her sekiz saati için personele bir gün izin verileceği öngörülmüştür. Anılan 178. madde uyarınca hazırlanan Fazla Çalışmanın Uygulama Esaslarını Gösterir Yönetmelik 13.3.1975 gün ve 15176 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve bu yönetmeliğin 6. maddesinde, yapılacak fazla çalışmanın amir tarafından memura bir hafta önceden yazılı olarak bildirilmesi kurala bağlanmıştır. Bu düzenlemeler uyarınca memurların hafta tatili olan Cumartesi ve Pazar günleri usulüne uygun olarak fazladan çalıştırılabilecekleri açıktır."

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 17:50
YORUM EKLE