Memurlara Çalışmadan Emekli Olma Fırsatı

2008 reformundan önce işe başlayan memurlar için çalışmadan emekli olma imkanı bulunuyor. Çalışmadan emekli olma şartları ve bütün detayları haberimizde...

Memurlara Çalışmadan Emekli Olma Fırsatı

10 yıl çalışma süresini dolduran memurlar, emekli olmak için geriye kalan sürelerini tamamlayarak yaş şartını yerine getirmek koşuluyla emekli olabiliyor.

Sabah Gazetesinden Faruk Erdem'in haberine göre; 10 yılını tamamlayan memurlar, istifa edip başka yerde çalışmadan sigorta ile kalan sürelerini doldurarak emekli olabiliyor. Bu haktan yararlanmak için temel kriterler; en az 10 yıl hizmet vermiş olmak ve istifa ederek çalıştığı kurumdan ayrılmak. Memuriyetlerden çıkarılanlar ise bu haktan yararlanamıyor. Aynı zamanda 1 Ekim 2008'den sonra memur olanlar da bu haktan yararlanamıyor.

SGK'ya Başvuru Yapmak Gerekiyor

10 yılını tamamlayıp istifa eden memur, istifasının ardından 6 ay içinde SGK'ya başvurmak zorunda. Herhangi bir sebepten dolayı memuriyetten atılanlar bu emeklilikten faydalanamıyor. 

Emekli Olma Şartları

Çalışmadan emekli olmak için; 8 Eylül 1999'dan önce göreve başlamış olan kadınların 20, erkeklerin ise 25 yılı doldurması gerekiyor. 8 Eylül 1999'dan sonra göreve başlamış olanlar için yıl şartı eşitlenerek 25'e çıkıyor. Yaş ise erkeklerde 60, kadınlarda 58 oluyor.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 13:38
YORUM EKLE