Memurların İzin Süreleri Uzuyor Mu?

Yıllık izinlerin kaç gün olacağına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Kamu Personeli Danışma Kuruluna konu ile ilgili bir teklif götürüldü. Kamu Personeli Danışma Kuruluna götürülen teklifte hafta sonları ile resmi tatiller yıllık izin süresinden düşüyor ve memurlar daha fazla izin kullanıyor.

Memurlar 23.05.2017, 08:52
Memurların İzin Süreleri Uzuyor Mu?

Dini ve milli bayramlar ile hafta sonu tatillerinin yıllık izinlere dahil edilip edilmeyeceği konusundaki tereddüt memurları harekete geçirdi. Konu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kurum idari kurul toplantısında gündeme geldi.

Konu ile ilgili olarak memur temsilcileri toplantıda cumartesi-pazar tatilleri ile dini ve milli bayramlarının yıllık izin içinde sayılmamasını istedi. Bu kapsamda devlet memurlarının yıllık izin sürelerinden hafta sonları ve resmi tatil günleri düşülecek ve devlet memurları daha fazla izin kullanmış olacak.

DAHA FAZLA TATİL YAPMIŞ OLACAKLAR

Konu ile ilgili olarak Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre Talep hakkında yasal düzenleme gerektiğini belirten yetkililer, konunun Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda gündeme gelmesine karar verdi. Memurların talebi gerçekleşirse, resmi tatil günleri yıllık izin sürelerinin içinde sayılmayacak ve buna göre yıllık izinler uzayacak, memurlar daha fazla tatil yapmış olacak. 

İŞÇİLERİN YILLIK İZİN SÜRELERİ MEVCUT SİSTEMDEN DEVAM EDECEK

Halihazırda 1 yıldan 10 yıla kadar olan memurlar 20, 10 yıllıktan fazla olan memurlar 30 gün yıllık izin kullanabiliyor. Eğer tasarı kuruldan geçer de Meclis'te yasalaşırsa, resmi tatillerin yıllık izinlerle çakışması halinde bu günler yıllık izin olarak kayda geçmeyecek ve amirin uygun göreceği bir zamanda ayrıca kullanılacak. Dairesinde idari izin ilan edilen yıllık izindeki memur da yıllık izin hakkını harcamamış ve idari iznini kullanmış olacak. Böylece bir memurun yıllık izin kullandığı süre sadece iş günlerinden oluşacak. İşçiler için ise hafta sonları ve resmi tatiller yıllık izin içinde değerlendirilmeye devam edecek.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (2)
serkan 3 yıl önce
aman memurları uzatın cok calısıyorlar işciler köle zaten bunada adalet dıyorsunuz utanmadan yılda 14 gun pehhhh
belde 2 yıl önce
biz de belediyede çalışıyoruz düzgün izin kullanamıyoruz. işçilerin en azından kullanmadıkları izinleri sonunda talep etme hakları var, bizim iki sene geçen izin yanıyor. bu da adaletsizlik