Yarı Zamanlı Çalışma Düzenlemesinin Ne Zaman Tamamlanacağı Belli Oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yarı zamanlı çalışma hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Çalışma Bakanı Sarıeroğlu kadın memurların çocuklarının okul yaşına gelene kadar yarı zamanlı çalışmasına ilişkin Bakanlar Kuruluna bir sunum yaptığını ve bu konuda çalışmaların yakın zamanda tamamlanacağını ifade etti.

Memurlar 14.04.2018, 14:24 14.04.2018, 14:39 Batuhan
Yarı Zamanlı Çalışma Düzenlemesinin Ne Zaman Tamamlanacağı Belli Oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Sabancı Öğretmenevi'nde düzenlenen "Memur-Sen İstanbul Kadın Buluşması"na katıldı. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu burada bir konuşma yaptı ve yaptığı konuşmasında kadın memurların yarı zamanlı çalışması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

SÜT İZNİ SÜRELERİ ARTTIRILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu İş ve aile yaşamının uyumlaştırılması adına özel sektörde ve kamuda çalışan kadınlar açısından önemli düzenlemeler yapıldığını vurguladı. Bunun ardından Bakan Sarıeroğlu izin sürelerini, süt izni sürelerini arttırdıklarını bunun yanında ise ücretli izin sürelerinden sonra birinci çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta 6 ay tam maaş alarak yarı zamanlı çalışma imkanı getirdiklerini ifade etti.

YARI ZAMANLI ÇALIŞMA DÜZENLEMESİ 2016 YILINDA YAPILDI

Çocukların okul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışmalar hakkında da bilgiler aktaran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu çocukların okul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma imkanıyla ilgili 2016  yılında bir düzenleme yaptıklarını ifade etti.

Ayrıca Çalışma Bakanı Sarıeroğlu "İşçilerle alakalı düzenlemenin yönetmeliği çıkmıştı ama kamu çalışanlarıyla alakalı düzenlemenin yönetmeliği henüz uygulamaya girmemişti. Daha önceki bakanlarımız çalışma yapmışlardı ama hükümet değişikliği dönemlerine denk geldiği için her defasında kadük duruma düşmüş. Bu dönemde biz göreve geldiğimizde tekrardan bakanlıklara ilettik yönetmelik taslağını ve görüşlerini aldık." dedi.

YARI ZAMANLI ÇALIŞMA DÜZENLEMESİ BU HAFTA TAMAMLANACAK

Bakan Sarıeroğlu açıklamalarının devamında çocukların okul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışmalar hakkında Bakanlar Kuruluna bir sunum yaptığını Başbakan Binali Yıldırım'ın bu çalışmanın kapsamıyla alakalı bazı talimatları olduğunu bu talimatlarla ilgili de çalışmaların bu hafta için tamamlanmasını planladıklarını ifade etti. Bu uygulama hakkında Çalışma Bakanı bu düzenlemeyi çok kısa sürede uygulamaya koyacaklarını belirtti ve sözlerini şöyle tamamladı:

"Yarı zamanlı düzenleme sadece kadınlarla ilgiliymiş gibi bir algı var. Bu hakkı biz kadın çalışanlara da erkek çalışanlara da aynı şekilde getiriyoruz. Aileler kendi içinde bununla ilgili kararlarını verecek. Bu anlamda gerekli tercih imkanlarını en doğru şekilde, çalışanlarımız açısından en uygun şekilde oluşturacağız. Bunu da inşallah kısa süre içerisinde uygulamaya geçireceğiz."

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (2)
Ayşenur 1 yıl önce
Ebru hanım şimdi seçim de girdi hepten unutulduk. Artık umudum kalmadı beni. Bana istifa etmekten başka çare bırakmadı sayın bakanımız. Ne diyebilirimki iki yılda iki aylık süreçler halinde bize müjde veridi güya . Anlamadığım nokta özel sektörde uygulama bulabilen bu durumun memurlata uygulanması bu kadar mı zor. Madem olmayacak ne diye bizleri umutlandırdılar.
Ebru 1 yıl önce
Kanun çıktığında hamileydim. İki yıl ücretsiz izin kullandım işe başladım, yönetmelik hâlâ çıkmadı . Bizi de kapsayacak mı acaba merak ediyorum.