Alexa
30 Aralık 2017 Cumartesi 14:04
2018 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Fiyatları Hakkında Tebliğ Resmi Gazete'de Yayımlandı
Kamu Personeli

2018 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi fiyatları nasıl olacak? Motorlu Taşıtlar Vergisine göre kaç cc araçlarda ve motosikletlerde ne kadar ödenecek? Akıllardaki bu sorunun yanıtı 2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tebliği ile Resmi Gazete'de yayımlanarak verildi. Buna göre 2018 yılı MTV Tebliği hakkında detayları ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

Resmi Gazete'nin 30285 sayılı Mükerrer yayınında 2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tebliği yayımlandı. Buna göre söz konusu Tebliğ'de amaç, kapsam, dayanak, vergileme ölçü ve hadleri, Motorlu Taşıtlar Vergisi tarifeleri ve yürürlük kısmı belirtilmiştir.

YAYIMLANAN TEBLİĞ'İN TÜM DETAYLARI

VERGİLEME ÖLÇÜ VE HADLERİ

Konu ile ilgili olarak söz konusu Tebliğ'de Vergileme Ölçü ve Hadleri bölümünde 197 sayılı kanunun 10. maddesinin detayları belirtilmiştir. Buna göre söz konusu detaylar şöyle:

"197 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin;

İkinci fıkrasında, “Her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan vergi miktarları o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında artırılır.” hükmüne, Dördüncü fıkrasında, “Bu suretle hesaplanan ve ödenmesi gereken vergi miktarlarında 1 Yeni Türk Lirasının altındaki tutarlar dikkate alınmaz.” hükmüne yer verilmiştir.

(2) 2017 yılı için yeniden değerleme oranı %14,47 (on dört virgül kırk yedi) olarak tespit edilmiş ve 11/11/2017 tarihli ve 30237 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 484) ile ilan edilmiş bulunmaktadır.

(3) Buna göre, 1/1/2018 tarihinden itibaren motorlu taşıtların vergilendirilmesine ilişkin 197 sayılı Kanunun 5 inci maddesindeki (I) sayılı tarifenin “2- Motosikletler” başlıklı bölümü ve 6 ncı maddesinde yer alan (II) ve (IV) sayılı tarifeler yeniden belirlenmiştir.

(4) 197 sayılı Kanunun 5 inci maddesindeki (I) sayılı tarifenin “1-Otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri” başlıklı bölümünde ve geçici 8 inci maddesindeki (I/A) sayılı tarifede yer alan taşıtlar için 1/1/2018 tarihinden geçerli olmak üzere 28/11/2017 tarihli ve 7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile belirlenmiş olan tarife uygulanır."

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.