677 KHK İle Göreve İade Edilenler Dikkat! Süreniz Azalıyor

Bilindiği üzere 677 ve 678 sayılı OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri yayınlandı. Söz konusu KHK’lar ile yine birçok kamu personeli ihraç edilirken, bir kısmı ise görevine iade edildi.

MEVZUAT 23.11.2016, 09:53 23.11.2016, 10:14
677 KHK İle Göreve İade Edilenler Dikkat! Süreniz Azalıyor
 677 SAYILI OHAL KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMESİ İLE GÖREVİNE İADE EDİLEN KAMU PERSONELİNİN ÖZLÜK VE TAZMİNAT HAKLARI NASIL DÜZENLENDİ?

Değerli okuyucular,

Bilindiği üzere 677 ve 678 sayılı OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri yayınlandı. Söz konusu KHK’lar ile yine birçok kamu personeli ihraç edilirken, bir kısmı ise görevine iade edildi.

GERİYE DÖNÜK TÜM ÖZLÜK HAKLARI VERİLİYOR

KHK’ya göre göreve iade edilen kamu personeli hakkındaki bu iade işlemleri, personelin ihraç edildiği KHK’ya yayımından itibaren geçerli oluyor. Bu düzenleme, göreve dönen kamu personelinin geçmişe dönük tüm özlük haklarının (tüm hukuki sonuçlarıyla birlikte) teslim edileceği anlamını taşıyor. Yani örneğin göreve dönen kamu personeli geriye dönük tüm aylıklarını alacak, çalışmadığı süre zarfı kıdeminden düşülmeyecek..

TAZMİNAT İSTEMİ ENGELLENİYOR

Tüm özlük haklarının iadesi göreve dönen kamu personeli için sevindirici bir haber olsa da, diğer yandan tazminat isteminde bulunulamayacağı düzenleniyor. Tazminat istemi ile kastedilen ise, kamu personelinin görevinden ayrı kaldığı süre zarfında herhangi bir maddi veya manevi zarara uğradığını iddia edemeyecek olması.

Şöyle somutlaştırabiliriz; görevine dönen bir kamu personeli örneğin aylık alamadığı süre zarfında kredi çekmek zorunda kaldığı ve faiz yükü ile karşı karşıya kaldığı iddiasıyla devletten tazminat isteminde bulunamayacak.. Ya da kamu görevinden ihracından ve terör örgütüyle ilişkilendirilmek suretiyle adının Resmi Gazete’de yayınlanmasından ötürü manevi zarara uğradığını iddia ederek manevi tazminat isteminde bulunamayacak..

AYNI POZİSYONA İADE KESİN DEĞİL

Görevine iade edilen kamu personeli, ihraç tarihindeki yöneticilik pozisyonu dışında bir pozisyona iade edilebilecek. Tabi burada ilgili kamu görevlisinin öğrenim durumu ve kazanılmış hak aylık derecesi gözetilecek.

DİKKAT! İŞE BAŞLAMAK İÇİN 10 GÜN SÜRENİZ VAR

677 sayılı OHAL KHK, 10 gün içerisinde göreve başlamayan kamu personelinin görevden çekilmiş sayılacağını düzenliyor. Yani adı göreve iade edilenler listesinde bulunan kamu personeli, OHAL KHK’nın yayımlandığı 22/11/2016 tarihinden itibaren 10 gün içinde işe başlamak zorunda. Aksi halde görevden çekilmiş; yani istifa etmiş sayılacaklar.

Saygı ve sevgiyle,

Av. Çağrı ÜNSAL (hukuk@kamupersoneli.net) – Ankara Barosu

Yorumlar (2)
Mahmut 3 yıl önce
Ekrem yanlış düşünüyorsun birisinin iftirası ile haksız yere demek ki atıldı ki devlet bunu görüp geri işe aldı. Peki topumdaki konumu ne hale geldi bu insanların onu düşündün mü hiç, kayba uğrayan herşey geri iade edilmeli maddi manevi
Ekrem 3 yıl önce
göreve döndüğüne şükretsinler şu ortamda tazminat isteyecek halleri yoktur herhalde