10 Temmuz 2018 Salı 09:59
703 Sayılı KHK'da İİBF Mezunlarına Kötü Haber Çıktı !
Kamu Personeli

Resmi Gazete'nin 9 Temmuz 2018 tarihli sayısında 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı. Yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnamede İİBF mezunlarının istihdamı kapsamında kötü haber çıktı. 

Hakim Savcı ve İdari Hakim alımlarında daha önceki düzenlemelere göre İİBF mezunlarına yüzde 20'lik bir kontenjan verilmişti. Ancak İİBF mezunlarına verilen kontenjanlar yayımlanan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kaldırıldı. 

ÖNCEKİ HÜKÜM

Daha önceki düzenlemelere göre İdari yargı adayları, idari hakim alımları kapsamında aranan eğitim şartlarında "hukuk fakültesinden mezun olanlar dışından alınacak adaylar bakımından, her dönemde alınacak aday sayısının yüzde yirmisini geçmemek üzere ihtiyaç oranında, hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olmak," ifadelerine yer verilmişti.

Ancak Resmi Gazete'de yayımlanan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında İİBF mezunlarına tanınan bu hak kaldırıldı ve yeni düzenleme yapıldı. KHK'daki bu düzenlemelerde şu ifadelere yer verildi:

703 SAYILI KHK'DAKİ İLGİLİ DÜZENLEME

MADDE 136- 24/2/1983 tarihli ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun;

a) 8 inci maddesinin (c) bendinin ikinci paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"İdari yargı adayları için; hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'de hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak ya da bakanlığın ihtiyaç durumuna göre belirleyeceği diğer alanlarda en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olmak,"

b) 37 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, ikinci ve üçüncü fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.

"b) Adalet müfettişliğine, hakimlik ve savcılık mesleğinde fiilen en az beş yıl görev yapmış ve üstün başarısı ile adalet müfettişliği hizmetinde yararlı olacağı anlaşılmış bulunanlar arasından muvafakatları alınarak atama yapılır."

c) 52 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "sıkıyönetim," ibaresi madde metninden çıkarılmıştır.

ç) 63 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (d) bendinde yer alan ", tüzük, yönetmelik" ibaresi "ve diğer mevzuat ile" şeklinde değiştirilmiştir.

d) 100 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan ", tüzük, yönetmelik ve genelgelere" ibaresi "ve diğer mevzuata" şeklinde değiştirilmiştir.

e) 110 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Bakanlar Kurulunca" ibaresi "Cumhurbaşkanınca" şeklinde değiştirilmiştir.

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 31.01.2019 23:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.