09 Temmuz 2018 Pazartesi 20:04
926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Yapılan Değişiklikler
Kamu Personeli

703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin yayımlanmasının ardından kurum personellerini ilgillendiren çok sayıda önemli düzenleme yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'nin mükerrer sayısıyla yayımlanan KHK'da 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunununda da düzenlemeler yapıldı. 

Yayımlanan düzenlemede, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununu bazı maddelerinde eklemeler ve değiştirmeler yapıldı. Yayımlanan düzenlemede ayrıca Genelkurmay Başkanlığına atanan orgeneral-oramirallerin yaş haddi 67 belirlendi. 

703 SAYILI KHK'DA YER ALAN KARAR METNİ VE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

MADDE 127- 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun;

a) 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan "kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, talimatname" ibaresi "mevzuat" şeklinde değiştirilmiştir.

b) 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan "ve bu kanuna dayanılarak çıkan tüzük ve" ibaresi ", Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve bunlara dayanılarak çıkarılan" şeklinde değiştirilmiştir.

e) 7 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "tüzük ve" ibaresi madde metninden çıkarılmıştır.

ç) 30 uncu maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

"Bu süreler, Cumhurbaşkanı kararıyla uzatılabilir veya kısaltılabilir."

d) 31 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan "Genelkurmay Başkanlığının göstereceği lüzum üzerine Milli Savunma Bakanının teklifi ve Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı" şeklinde değiştirilmiştir.

e) 33 üncü maddesinin birinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

f) 34 üncü maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.

g) 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (3) numaralı alt bendinde yer alan "askeri" ibaresi madde metninden çıkarılmıştır.

ğ) 49 uncu maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, (i) ve (j) bentlerinin birinci ve ikinci paragrafları yürürlükten kaldırılmıştır.

"Genelkurmay Başkanlığına atanan orgeneral-oramirallerin yaş haddi 67'dir. Genelkurmay Başkanlığına atanan orgeneral-oramiraller (b) bendinde gösterilen miktarların dışında tutulur."

h) 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (2) numaralı alt bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki alt bent eklenmiştir.

"3. Teğmen-Albay rütbesinde bulunanlardan Cumhurbaşkanınca Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılması uygun görülen subaylar;"

ı) 79 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Genelkurmay Başkamnın göstereceği lüzum üzerine Milli Savunma Bakanının teklifi ve Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı" şeklinde değiştirilmiştir.

i) 116 ııcı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı" şeklinde değiştirilmiştir.

j) 121 inci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

k) 123 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Genelkurmay Başkanlığının göstereceği lüzum ve Milli Savunma Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı" şeklinde değiştirilmiştir.

l) 124 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Genelkurmay Başkanlığının görüşü alınarak Milli Savunma Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı" şeklinde ve "Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı" şeklinde, ikinci fıkrasında yer alan "Müşterek kararlar" ibaresi "Cumhurbaşkanı kararı veya Cumhurbaşkanı onayıyla" şeklinde değiştirilmiştir.

m) 131 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "ve sıkıyönetim müddetince Genelkurmay Başkanının göstereceği lüzum üzerine, Milli Savunma Bakanının teklifi ve Milli Savunma Bakanı ile Başbakanın imzalıyacakları ortak kararnameyle" ibaresi "Cumhurbaşkanınca" şeklinde değiştirilmiştir.

n) 144 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı" şeklinde değiştirilmiştir.

o) 152 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıkların teklifleri ile Bakanlar Kurulunca" ibaresi "Cumhurbaşkanınca" şeklinde değiştirilmiştir.

ö) 190 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Silahlı Kuvvetler Komutanının inhası üzerine Milli Savunma Bakanı ve Başbakanın imzalıyacağı ve Cumhurbaşkanının onaylıyacağı kararname ile" ibaresi "Cumhurbaşkanınca" şeklinde değiştirilmiş, ikinci ve üçüncü cümleleri yürürlükten kaldırılmıştır.

p) Ek 3 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığının müştereken lüzum göstermesi üzerine Maliye Bakanlığının görüşü alındıktan sonra Milli Savunma Bakanlığının teklifi ile Bakanlar Kurulunca" ibaresi "Cumhurbaşkanınca" şeklinde değiştirilmiştir.

r) Ek 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "Genelkurmay Başkanlığının görüşü alınarak Milli Savunma Bakanlığının (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için içişleri Bakanlığının) teklifi üzerine Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı" ve "kararname" ibaresi "karar" şeklinde değiştirilmiştir.

s) Ek 17 nci maddesinin (B) fıkrasında yer alan "Sıkıyönetim hizmet zammı hariç olmak üzere;" ibaresi madde metninden çıkarılmıştır.

ş) Ek 36 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "ilgili kuvvet komutanlığının önerisi ve Milli Savunma Bakanlığının uygun görüşü üzerine Bakanlar Kurulunca" ibaresi "Cumhurbaşkanınca" şeklinde değiştirilmiştir.

Kamupersoneli.net - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.