Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Görev ve Yetkileri Belirlendi

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı KHK'sı yayımlandı. Yayımlanan KHK ile Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) görev ve yetkileri belirlendi. Konu ile ilgili olarak tüm detaylar haberimizde...

MEVZUAT 15.07.2018, 16:29
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Görev ve Yetkileri Belirlendi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Kapsamında 4 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 15 Temmuz tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnamede kurumların görev ve yetkileri belirlendi.

Bu yazımızda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görev ve yetkilerinin detaylarını kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz. 

Konu ile ilgili olarak Resmi Gazete'de yayımlanan KHK'da "Bu Bölümün amacı, afet ve acil durumlar ile sivil savunmaya ilişkin hizmetleri yürütmek üzere İçişleri Bakanlığına bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının kurulması, teşkilatı ile görev ve yetkilerini düzenlemektir." ifadelerine yer verildi.

GÖREV VE YETKİLER

Söz konusu Kanun Hükmünde Kararnamede Başkan, Başkan Yardımcıları, hizmet birimleri ve diğer başkanlıkların görev ve yetkileri belirtildi. İşte AFAD'ın görev ve yetkileri:

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)