Anayasa Mahkemesi CHP'nin Başvurusunu Reddetti

CHP'li bazı milletvekillerinin Serbest Bölgeler Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişikli Yapılmasına Dair Kanun'un bazı maddelerinde iptal ve durdurma istemiyle yapılan başvurusu, Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.

MEVZUAT 28.09.2017, 08:12 28.09.2017, 09:22
Anayasa Mahkemesi CHP'nin Başvurusunu Reddetti

Resmi Gazete'nin bugünkü yayımlanan sayısında, Yüksek Mahkeme kararında, CHP'li 129 milletvekili ve aralarında Engin Altay, Levent Gök ve Özgür Özel tarafından 6772 sayılı erbest Bölgeler Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la alakalı başvuru yaptığına dair hatırlatma yapıldı.

CHP'li Milletvekillerinden Talep Geldi

CHP'li milletvekilleri tarafından yapılan başvuruda, mevcut kanunun ilk maddesi ile 3218 sayısılı Serbest Bölgeler Kanunu'nun 5'inci maddesinin 1'inci fıkrasına ekleme yapılan kanun ile anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal ettiklerini ve yürürlüklerinin durdurulması gerektiğini talep ettiler.

CHP'li Milletvekillerinin Talepleri Reddedildi

5'inci maddenin 1'inci fıkrasına eklenen metin söyle;

"Bakanlar Kurulu bu arazi ve tesislerin acele kamulaştırılmasını kararlaştırabilir. Arazi ve tesislerin kamulaştırılmasında kamulaştırma bedeli ile kamulaştırma işlemlerinin gerektirdiği diğer giderlerin, kamulaştırma talebinde bulunan işletici tarafından karşılanması Bakanlar Kurulunca kararlaştırılabilir."

Anayasa Mahkemesi tarafından alınan karar ile,, CHP'li milletvekillerinin başvurularının reddedilmesine oy birliğiyle karar verildi.

Ayrıca alınan kararda, söz konusu maddelerin yürürlüklerinin durdurulması talebininde reddedildiği açıklandı.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)