Çalışanın yıllık rapor alma hakkı en fazla kaç gündür?

Bir çok çalışan zorunlu olarak gerek sağlık açısından gerekse ailevi sorunlardan dolayı rapor alıyor. Sık sık rapor alan bir çok çalışan işverenle karşı karşıya gelebiliyor. Peki bir çalışanın yıllık rapor alma hakkı en fazla kaş gündür? Bi çalışan kıdem süresine göre en fazla kaç gün rapor alınabilir? Raporlu olarak işe devamsızlık yapılan süre belli bir limiti aşarsa, işverenin çalışanı işten çıkarabilme hakkı doğuyor mu?.. Bu haberde, çalışanın rapor alma hakkı ile ilgili soruları yanıtladık..

MEVZUAT 27.05.2019, 22:10 27.05.2019, 22:40
Çalışanın yıllık rapor alma hakkı en fazla kaç gündür?

Hemen hemen bir çok vatandaşın, çalışma hayatında zorunlu olarak karşılaştığı konular arasında olan rapor alma hakkı, bazen raporun süresinden kaynaklı olarak işveren açısından sorun olabiliyor.. Bu durum ile karşılacan vatandaşlar İlk işe giren ile 1 yıl ve yada çok daha fazla çalışan kişilerin rapor alma hakkı eşitmidir. Kimler ne kadar rapor alabilir? Uzun rapor alındığında, iş veren iş sözleşmesini fesh edebilir mi? gibi soruların cevaplarını arıyor.. İşte yanıtı..

İşveren, uzun süre rapor alarak işe devamsızlık yapan çalışanının iş sözleşmesini feshedebilir. İşçilerin aldıkları uzun süreli raporlar sebebiyle işten çıkarılmaları konusunda yasada belirli bir limit vardır ve bu süre işçinin kıdemine göre değişiklik gösterir. 

KİMLER NE KADAR RAPOR ALABİLİR?

Rapor süresinin kişinin çalışma süresine isabet eden bildirim süresini 6 hafta aşması durumunda işveren iş sözleşmesini feshedebilir. 

-İşyerindeki kıdemi 6 aydan az olan işçiler en fazla 8 hafta

-İşyerindeki kıdemi 6 ay ila 1,5 yıl (dahil) arasında olan işçiler en fazla 10 hafta

-İşyerindeki kıdemi 1,5 yıldan çok 3 yıla kadar (3 yıl dahil) olan işçiler en fazla 12 hafta

-İşyerindeki kıdemi 3 yıldan çok olan işçiler en fazla 14 hafta rapor alabilir.

KIDEM TAZMİNATI HAKKI SAKLI!

Rapor süresinin bu limitleri aşması durumunda çalışanın iş sözleşmesi feshedilebilecektir ancak bu durum işçinin kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırmaz.

Yorumlar (0)