Çalışma Hayatında Yeni Dönem Başlıyor ! Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapıldı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanlığı kararı yayımlandı. Yayımlanan bu karar kapsamında sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda değişik yapılacak. Haberimizin devamında Cumhurbaşkanlığı kararının detaylarını okuyucularımızla paylaşıyoruz.

MEVZUAT 13.11.2019, 10:23
Çalışma Hayatında Yeni Dönem Başlıyor ! Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapıldı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de bir karar yayımlandı. Bu karar göre çeşitli nedenlerle sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personelin yeniden hizmete alınma şartlarında değişiklik yapıldı.

YAYIMLANAN KARARIN DETAYLARI

Yayımlanan bu karara göre doğum, evlat edinme ve askerlik nedeninin yanı sıra memur veya diğer personel kanunlarına tabi olan eşinin yurt dışında sürekli göreve atanması veya en az 6 ay süreyle yurt dışında geçici olarak görevlendirilmesi nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kalan ve hizmet sözleşmesini fesheden personel hakkında düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre personelin pozisyonu saklı tutulacak ve istekleri halinda ayrıldıkları kurumlara yeniden hizmete alınacak.

Ancak bu kişilerin sözleşmelerinin feshi sebebiyle iş sonu tazminatı almamış olmaları ve belirtilen süreler içinde yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldıkları kurumlara yazılı talepte bulunması gerekecek.

Bu düzenleme kapsamında doğum ya da 3 yaşını doldurmamış bir çocuğun eşle birlikte veya münferit olarak evlat edinilmesi veyahut sözleşmeli personel olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi nedenleriyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin, doğum izninin veya evlat edinme nedeniyle kullanılan iznin bitiminden itibaren en geç 2 yıl; memur veya diğer personel kanunlarına tabi olan eşinin yurt dışında sürekli göreve atanması veya en az 6 ay süreyle yurt dışında geçici olarak görevlendirilmesi nedeniyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin eşinin görev süresi bitiminden, askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilenlerin terhis tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldıkları kurumlara yazılı olarak başvurmaları gerekmektedir.

Kurumlar yazılı talepleri en geç 30 gün içinde sonuçlandırarak, söz konusu kişileri istihdam edecek.

Resmi Gazete'de Yayımlanan Karar İçin TIKLAYIN.

Yorumlar (0)