02 Aralık 2016 Cuma 16:24
Ceza Kanunlarında Yapılan Değişiklikler FETÖ/PDY Soruşturmalarını Nasıl Etkiler?
 Değerli okuyucular,

Temel olarak Ceza Muhakemesi Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nda değişiklikler öngören kanun hazırlığı, cinsel istismar düzenlemesiyle gündeme gelmiş; kamuoyunun tepkisi üzerine bu madde geri çekilmişti. Söz konusu madde dışında kanun TBMM’de kabul edildi ve bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.


Bazı suçların (cinsel istismar, dolandırıcılık ) cezasının artırılması, uzlaşma kapsamındaki suçların genişletilmesi gibi değişikliklerin bir kısmı basında yer buldu. Biz bu yazımızla, yapılan kapsamlı değişiklikleri FETÖ/PDY soruşturmalarına etkisini kısa bilgiler olarak sizlere sunmayı amaçladık. Esasen bu çerçevede getirilen değişikliklerin bazıları daha önce çıkarılan OHAL KHK’lar ile zaten düzenlenmişti. Ancak OHAL KHK’lar yalnızca OHAL süresince uygulanabileceğinden, yasama organı tarafından çıkarılan kanunda da aynı yönde hükümlere yer verilmekle, değişikliklerin kalıcı olarak uygulanması imkanı sağlandı.


Peki çok uzunca bir süre gündemimizde olacak olan FETÖ/PDY soruşturmaları ve kamu davalarıi bu kanun değişikliklerinden nasıl etkilenecek?


- DAVAYA BAKAN MAHKEME, DURUŞMAYI AYNI İL İÇERİSİNDE BAŞKA BİR YERDE YAPABİLECEK
Bu değişiklik ile örneğin aynı ilde mahkeme binası olmayan ya da yeni inşa edilen bir yer duruşma salonu olarak kullanılabilecek, davaya bakan mahkemenin adliyedeki duruşma salonunu kullanması zorunlu olmayacaktır.

- SALIVERİLME TALEPLERİNE 7 GÜN İÇİNDE KARARA BAĞLANABİLECEK
Tutuklu şüpheliler, belli yakınları veya müdafileri, tutukluluğun kaldırılması ve salıverilme talep ettiğinde, ilgili merci tarafından 3 gün içinde istem karar bağlanıyordu. 3 günlük süre 7 güne çıkarıldı.

- DURUŞMADA İDDİANAMENİN OKUNMASI ARTIK ZORUNLU DEĞİL
Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre hakim, iddianameyi duruşmada okumak zorundaydı. Bu durum, binlerce sayfayı bulan iddianamelerin söz konusu olduğu davalarda, duruşmaların oldukça uzamasına neden oluyordu. Değişiklikle birlikte artık iddianame okunmayacak. Hakim, suç isnadına konu eylem ve deliller ile suçun hukuksal niteliğini sanığa anlatacak.

- SORUŞTURMA EVRESİNDE “KAÇAK”LIK KARARI ALMAK MÜMKÜN OLUYOR
Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre hukuk tekniği anlamında bir kişinin “kaçak” olduğu kararı sadece kovuşturma evresine geçildiğinde (yani kamu davası açıldığında) alınabiliyordu. Yapılan değişiklikle birlikte henüz kamu davası açılmamış olsa da (yani şu anda olduğu gibi konu soruşturma evresinde de olsa) kişi hakkında kaçaklık kararı alınabilecek.


Kanunda yazılı belli suçlar söz konusu olduğunda, kaçak kişinin gelmesini sağlamak amacıyla malvarlığı hakkında tedbiren elkoyma işlemi yapılabiliyor ve malların idaresi için kayyım atanabiliyor. İşte değişiklikle birlikte Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar da(TCK md. 309-313) bu suçlar arasına alındı. 


Özetle FETÖ/PDY soruşturmalarında yurtdışında bulunduğu düşünülen şüpheliler hakkında kaçaklık kararı alınabilmesi ve malvarlığı üzerinde elkoyma ve kayyım atama işlemleri yapılabilmesi kanun ile düzenlenmiş olmaktadır.

Saygı ve sevgiyle,

Av. Çağrı ÜNSAL (hukuk@kamupersoneli.net) – Ankara Barosu

Son Güncelleme: 02.12.2016 16:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.